Zakaj so obveznice spet seksi?
- Nejc Apšner
- 24 decembra, 2025
- Nasveti
- Foto: stock.adobe.com
V ZDA je Fed, ujet med »lepljivo inflacijo« in ohlajanjem trga dela, začel z rezi obrestnih mer. Napovedi za konec leta 2026 kažejo, da se bo obrestna mera ustalila pri »nevtralni« ravni med 3 % in 3,25 %. To ni območje za paniko, je pa območje, kjer denar nekaj stane.
V EMU je Christine Lagarde še bolj zadržana. Napovedi kažejo, da bo ECB glavno obrestno mero ohranila pri 2 %, morda celo do 2027, saj je evropska gospodarska rast »preveč krhka, da bi si privoščila eksperimente«.
Kaj to pomeni?
Obdobje »skoraj ničelnih« obrestnih mer se najverjetneje še dolgo časa ne bo vrnilo. V tem novem svetu so obveznice, tista dolgočasna reč, spet »seksi« in resna alternativa delnicam. Če lahko vlagatelj dobi zajamčeni donos od Feda ali pa od domače države – kot smo videli pri Ljudski obveznici 2 – zakaj bi tvegali? Konec je obdobja T.I.N.A. (There Is No Alternative). Alternative so se vrnile. Prav tako pričakovanja, glede na stave na PolyMarket, da znova vstopamo v obdobje tiskanja denarja.
Preberite tudi
Iz posebnih izdaj

Osebne povezave preživijo tudi menjavo službe
Ljudje pogosto menijo, da je smisel ohranjanja odnosov zgolj neposredna korist. Damjan Blagojević, svetovalec za

Trgovinsko premirje med EU & ZDA. Z neznankami!
Groženj s trgovinsko vojno je očitno konec. Dobili smo namreč carinski dogovor med EU in ZDA. Ta prinaša 15 %

Ko obrambna zmogljivost dela za bolne
GPS, internet, helikopterji in zaščita kritične infrastrukture. Meja med obrambnim in civilnim se briše hitreje kot kadarkoli prej.

»V učni program bi poleg digitalnih veščin morali vključiti digitalno etiko.«
Zakaj so investitorji zmedeni? Kako naj podjetja vpeljujejo umetno inteligenco? Kaj meni o digitalizacijski etiki, digitalizacijski džungli in digitalizacijski birokraciji?
