Prodrli so tudi na Fidži

Simon Mesec, Mebor - 4. mesto na Gorenjskem, 17. v industriji
Leta 2018 ste bili zlata gazela, od takrat naprej ste praktično podvojili prihodke. Ste v zadnjih letih osvojili še kakšne nove oddaljene trge?

V zadnjih letih je bil poudarek predvsem na prodaji na novo razvitih, tehnološko zahtevnejših strojev, v prvi vrsti na obstoječih trgih. Poleg tega pa smo prodrli tudi na nekaj novih trgov – v Kanado, Kongo, na Fidži, Novo Zelandijo, Filipine in druge.

Epidemija se vam pri rezultatih ni prav nič poznala. Ali koronavirusa v gozdovih ni bilo? 😊

Naše stranke, žagarski obrati, so imele kljub epidemiji veliko dela, tako da je trg, z izjemo začetnega šoka epidemije, rastel. To smo dobro izkoristili, rast pa so omejevale težave v dobavni verigi in težave, povezane z epidemijo.

Od leta 2017 ste skoraj podvojili tudi število zaposlenih. Kje dobite kadre za vašo panogo? Ali jih vabite tudi iz tujine? Če jih: na kakšen način?

Kadre v prvi vrsti najdemo v lokalnem okolju. Poudarek je na sodelovanju s šolami (vajeništva, prakse). Trudimo se privabiti čim več mladih, ki se v našem podjetju veliko naučijo. Stroje namreč sami razvijemo in jih izdelamo od manjših sestavnih delov do delujočega stroja. Perspektivne mlade potem zaposlimo. Varilce smo pogosto primorani najti v tujini. Zadnja leta jih najdemo predvsem prek poznanstev že zaposlenih.

Najboljša podjetniška odločitev doslej v zadnjih 3 letih?

Strateška usmeritev prodaje na tehnološko zahtevnejše stroje, ki že kaže velike rezultate.

Kakšni so vaši načrti v prihodnjih 3 letih?

Trenutno začenjamo največjo investicijo v naši zgodovini. Z gradnjo nove hale v velikosti približno 12.500 kvadratnih metrov bomo naše proizvodne prostore podvojili. Zaključek načrtujemo do konca naslednjega leta. Glavni cilj je omogočiti nadaljnjo rast in razvoj, saj nas prostor že nekoliko omejuje.

Nasledniki ste skupaj že 37,5-odstotni solastniki podjetja. Je to zdaj ta stabilna lastniška sestava za prihodnja leta?

Smo trije bratje nasledniki in vsi trije direktorji. Lastniška struktura je stabilna in nam ustreza, pravzaprav se s tem ne ukvarjamo. To določa oče – ustanovitelj in večinski lastnik, ki o tem presodi sam, mi pa mu zaupamo.

Če ne bi bil podjetnik, bi bil verjetno igralec.

Kaj bi počeli, če ne bi bili podjetnik?

Verjetno bi bil igralec; kakšnih drugih želja poleg podjetništva in strojništva skoraj nisem imel.

Katera ženska vam je v poslu najbolj pomagala? Kako vam je pomagala?

Mama, ki je v podjetju že od samih začetkov. Še vedno pomaga z nasveti. Tako kot od očeta sem se tudi od nje veliko naučil.

Kaj vas je v zadnjih letih v Sloveniji najbolj oviralo?

V zadnjem letu najbolj negativen odnos do nas podjetnikov, saj ne spodbuja vlaganj v rast in povečevanje podjetja. Tudi naraščajoči stroški in napoved večjih obremenitev dela. Zaradi tega smo vse težje konkurenčni na globalnih trgih.

Kaj vam je najbolj pomagalo?

Prizadevnost naših zaposlenih. Dobra klima na globalnih trgih, ki pa zdaj tudi nekoliko upada.

Imate kakšen dober predlog za boljše podjetniško okolje? Katerega bi izbrali kot najpomembnejšega?

Mislim, da se moramo vsi Slovenci zavedati, da brez uspešnih podjetij – gospodarstva – ne more biti dobrih plač ali uspešne države. Potrebujemo pošten in transparenten davčni sistem. Morda se je treba samo malo ozreti čez meje.

Kje oziroma kdaj se najbolje regenerirate?

Največ s športom, kot so hoja v hribe, kolesarstvo, tek in plavanje, pa tudi med druženji in potovanji.

  Sorodni prispevki

Pomakni se na vrh