Iz posebne izdaje NAJVEČJI PODJETNIKI:

»EU mora delovati kot samozavesten, neodvisen igralec na svetovnem trgu.«

Kaj mora nova vlada po nemških volitvah storiti, da bo gospodarstvo zadihalo? Zakaj meni, da so podjetja na pravi poti elektrifikacije, država pa zaostaja? Zakaj je pomembna koalicija bavarskih in slovenskih podjetij na tretjih trgih?

Bertram Brossardt je generalni direktor Združenja delodajalcev bavarske kovinske in elektro industrije. Odlično pozna razmere v nemški in bavarski industriji: »Bavarska podjetja trenutno diverzificirajo svoje zunanjetrgovinske odnose, odpirajo nove trge in iščejo nove lokacije. Slovenski dobavitelji lahko tesno sodelujejo in imajo koristi od diverzifikacije bavarskih partnerjev.«

V intervjuju smo se o razmerah v bavarski in nemški industriji, posledicah Trumpovih groženj s carinami, novi evropski gospodarski politiki in še čem z njim pogovarjali pred prihodom Volkerja Leinweberja, izvršnega direktorja in vodje oddelka za ekonomijo in zunanjo trgovino Bavarskega industrijskega združenja v Slovenijo. Na Dnevu slovensko-nemškega gospodarstva bo 8. aprila spregovoril o stanju in perspektivah bavarske kovinske in elektroindustrije ter vplivu na slovenske dobavitelje.

Veliko slišimo o stanju v nemški avtomobilski industriji. Kakšno pa je stanje v bavarski kovinski in elektroindustriji?

Celotni bavarski kovinska in elektroindustrija se soočata z gospodarsko in strukturno krizo. Avtomobilska in dobaviteljska industrija sta že več let v procesu obsežne preobrazbe tehnologije z notranjim zgorevanjem na električne pogone. Obenem pa gresta v smeri avtomatizacije.

Posebne izzive imajo dobavitelji, specializirani za konvencionalne pogonske sisteme, ki se morajo prilagoditi, veliko investirati ali odpreti nove poslovne programe. Težava je v tem, da se to dogaja na trgu, ki ni več rastoč. Proizvajalci in dobavitelji ogromno investirajo v času pomanjkljive donosnosti. Samo proizvodnja osebnih vozil je približno 28 odstotkov nižja kot leta 2016.

Kovinska in elektroindustrija sta tesno povezani z avtomobilsko industrijo. Kakšne trende, pomembne za dobavitelje, pričakujete v tem sektorju letos in v prihodnjih letih?

Kovinska in elektroindustrija sta deloma tesno povezani z avtomobilsko in dobaviteljsko industrijo. Avtomobilski proizvajalci so kupci izdelkov mnogih naših družb iz elektronske ali kovinskih industrije. Tako se vsa podjetja spoprijemajo z zahtevnim izzivom upravljanja preobrazbe.
Eden od trendov, ki se bo nadaljeval, je digitalizacija izdelkov in procesov. Dobavitelji se morajo temu prilagoditi. To prinaša tudi velike priložnosti, če imajo ustrezna znanja in ponujajo privlačne rešitve. Veliko vlogo bosta igrali analiza velikih podatkov in umetna inteligenca.

»Tekmovanje v kazenskih carinah nima zmagovalcev, temveč le poražence.«

Kakšne spremembe pričakujete v kratkem glede elektrifikacije mobilnosti, predvsem v ekonomskih politikah, povezanih z električnimi vozili?

Zdaj je najpomembneje, da EU hitro oceni politiko omejitev emisij. Podjetja potrebujejo podporo v preobrazbenem procesu in sredi tega procesa ne smejo biti kaznovana zaradi neizpolnjevanja omejitev izpustov CO₂.

Povpraševanje je odvisno od številnih dejavnikov, na katere proizvajalci ne morejo vplivati. Posebej pomembno je hitro vzpostavljanje polnilne infrastrukture – za avtomobile, še bolj pa za avtobuse in tovornjake, kjer je vrzel še večja. Ti osnovni pogoji so bistveno pomembnejši od določitve ciljne letnice za podnebno nevtralne pogone. Podjetja so že na tej poti; zdaj mora prispevati tudi država.

Kot Združenje bavarske kovinske in elektroindustrije ste del Bavarskega poslovnega združenja. Kakšno je stanje v drugih bavarskih industrijah? Bo leto boljše ali slabše od lanskega?

Bavarsko gospodarstvo je v recesiji. Leta 2024 naj bi se bruto domači proizvod Bavarske zmanjšal za 0,4 odstotka. Izboljšanja ni na vidiku; za leto 2025 pričakujemo ničelno rast. Gospodarska šibkost je obsežna – težav nima le industrija, temveč tudi gradbeništvo, trgovina in drugi sektorji, povezani s potrošnjo.

Kombinacija gospodarske in strukturne krize pomeni, da podjetja manj investirajo. Izgubljamo delovna mesta. Dejstvo je, da Nemčija kot poslovna lokacija s svojimi obremenitvami za podjetja ni več konkurenčna.

»Potrebujemo drastično zmanjšanje birokracije … Energijske cene morajo biti dostopne, delovni stroški pa nižji.«

Katere ukrepe za revitalizacijo pričakujete po nemških volitvah?

Zvezne volitve bodo ključne za naše gospodarstvo. Potrebno je bolj gospodarsko razmišljanje, sicer deindustrializacija lahko pridobi zagon. To moramo preprečiti.

Potrebujemo drastično zmanjšanje birokracije in reformo nemškega delovnega prava, predvsem glede delovnega časa. Energijske cene morajo biti dostopne, delovni stroški pa nižji.

Prispevki za socialno varnost morajo trajno pasti pod 40-odstotni prag. Davki od dobička se morajo znižati na mednarodno konkurenčnih 25 odstotkov. Splošno gledano moramo nujno spremeniti smer in proizvodnjo na domačih tleh narediti bolj privlačno.

Kakšno kratkoročno in srednjeročno škodo bi lahko povzročili predlagani ukrepi Trumpove administracije (carine) za obe industriji? Imate kakšne analize o tem?

Počakati moramo na konkretne poteze predsednika Trumpa. Z izvozom v vrednosti skoraj 29 milijard evrov so bile ZDA leta 2024 ponovno največji izvozni trg Bavarske. Kot izvozno usmerjeno gospodarstvo Bavarske nas morebitne trgovinske ovire zelo skrbijo.

Carine bi podražile izdelke bavarskih proizvajalcev in zmanjšale njihovo konkurenčnost na ameriškem trgu. Če bi prišlo do protiukrepov na povečanje ameriških carin in splošnega povečanja trgovinskih ovir po svetu, bi Nemčija in Bavarska kot izvozno močni državi utrpeli nesorazmerno velike posledice. Tekmovanje v kazenskih carinah nima zmagovalcev, temveč le poražence.

»Evropa bi utrpela velike izgube, če bi se ob bipolarizaciji svetovnega gospodarstva obrnila proti ZDA in se oddaljila od Kitajske.«

Kako naj EU odgovori na Trumpove ukrepe?

Nova ameriška administracija bo zaostrila geopolitično gospodarsko tekmovanje s Kitajsko, kar bo močno vplivalo na Evropo. Paziti moramo, da Evropa v tem konfliktu ne bo potisnjena ob stran. Ohraniti moramo gospodarske odnose s Kitajsko in ZDA. EU mora delovati kot samozavesten, neodvisen igralec na svetovnem trgu. Postati mora sposobna zaščititi svojo varnost in blaginjo.

Naše študije kažejo, da bi Evropa utrpela velike gospodarske izgube, če bi se ob bipolarizaciji svetovnega gospodarstva obrnila proti ZDA in se oddaljila od Kitajske. Zato potrebujemo multipolaren svet s čim bolj prostim trgovanjem in odprtimi trgi.

Kako bi to lahko vplivalo na slovenske dobavitelje?

Močno nemško in bavarsko gospodarstvo je za slovenske dobavitelje izjemno pomembno. Po eni izmed študij nemško uvozno povpraševanje predstavlja več kot pet odstotkov dodane vrednosti v Sloveniji in zagotavlja 4,6 odstotka vseh delovnih mest v Sloveniji.

Nadaljnji znaten upad proizvodnje v naši državi bi vplival tudi na slovenske dobavitelje. Zaradi tesne medsebojne povezanosti imajo težave na koncu vrednostne verige posledice tudi na njenem začetku. Tako smo vsi v istem čolnu ter moramo na ravni EU sodelovati za boljše pogoje poslovanja in manj birokratskih ovir.

Kako naj EU prilagodi svojo industrijsko politiko?

Evropsko gospodarstvo mora biti v središču dela Komisije, da bomo lahko mednarodno konkurenčni. Za dosego tega cilja moramo zmanjšati obremenitve gospodarstva. Razmere, kjer se dogaja več kriz, Evropo prizadenejo močneje kot druge regije sveta in zmanjšujejo njeno gospodarsko moč.

Osredotočiti se moramo na bolj aktivno industrijsko politiko, ki spodbuja trajnostne tehnologije in podpira inovacije. Prav tako potrebujemo boljši dostop do ključnih surovin in nove trgovinske sporazume. Našo mednarodno konkurenčnost moramo povečati z modernizacijo evropske zakonodaje o konkurenci. Te cilje moramo uresničevati veliko bolj odločno, kot smo to počeli doslej.

Kje so priložnosti za sodelovanje slovenskih industrijskih podjetij z bavarskimi na tujih trgih?

Dobri in tesni odnosi med slovenskimi in bavarskimi podjetji so lahko koristni na tretjih trgih. Sodelovanje s preverjenimi partnerji je vedno prednost.

Bavarska podjetja trenutno diverzificirajo svoje zunanjetrgovinske odnose, odpirajo nove trge in iščejo nove lokacije. Slovenski dobavitelji lahko tesno sodelujejo in imajo koristi od diverzifikacije svojih bavarskih partnerjev.

  Sorodni prispevki

Pomakni se na vrh