Nižje obrestne mere – ne špekulirajte z investicijami!
Tine Mlakar, finančni analitik v podjetju Capital Genetics, pojasnjuje: »To spodbuja poslovno rast in povečuje prihodke podjetij.« Pri tem velja opozorilo: prehitra rast lahko vodi do inflacije, kar lahko povzroči ponovno zvišanje obrestnih mer.
»V zadnjem obdobju (od leta 2022 dalje), ko so se obrestne mere občutno zvišale in so pogosto predstavljale oviro za podjetja, ki so želela vlagati v nove projekte, saj so bili stroški financiranja visoki. Če bo prišlo do znižanja obrestnih mer, bodo podjetja lažje dostopala do cenejših virov financiranja, kar bo spodbudilo večje naložbe in s tem tudi gospodarsko rast,« dodaja Mlakar.
S tem se strinjajo tudi pri Banki Sparkasse, a hkrati opozarjajo: »Obseg in hitrost povečanja naložb sta odvisna tudi od drugih dejavnikov, kot so gospodarska klima, politična stabilnost, večji državni infrastrukturni projekti, tehnološki napredek in globalni tržni pogoji.«
Še dol ali ne, to je zdaj vprašanje …
0,25 odstotne točke je majhen padec. Ključno bo, kaj se bo dogajalo v naslednjih mesecih. Napovedovanje monetarne politike ECB, sploh dolgoročno, je zelo nehvaležno, pravi Andrej Lasič, član uprave NLB. Zadnji podatki o inflaciji v EU so sicer ugodni, zaradi česar bi po njegovih besedah lahko sklepali, da se bo vsaj kratkoročno trend zniževanja obrestnih mer nadaljeval: »Skoraj prepričani pa smo lahko, da spust obrestnih mer ne bo tako hiter, kot je bil njihov dvig.«
Ne glede na trenutne trende so nadaljnja znižanja obrestnih mer s strani ECB odvisna tako od potez drugih centralnih bank po svetu kot od prihodnjih makroekonomskih podatkov, na podlagi katerih ECB vodi monetarno politiko, dodaja Lasič in nadaljuje:
»Pričakujem, da se bo hkrati z zniževanjem obrestnih mer s strani ECB vedno več podjetij odločalo za investicije, kar je povezano tudi s potrebnim financiranjem, ki bo zdaj seveda cenejše kot v času najvišjih obrestnih mer.«
Ne špekulirajte z investicijami
Mlakar opozarja, da bi napovedi ECB o nadaljnjih znižanjih obrestnih mer lahko imele pomembne posledice za podjetja.
Odločitev podjetij, ali naj čakajo na naslednji padec obrestnih mer pred investicijami, je odvisna od več dejavnikov. Napovedovanje sprememb obrestnih mer je negotovo, zato naj podjetja upoštevajo širše gospodarske napovedi in povpraševanje po svojih izdelkih ali storitvah.
Špekuliranje z odlašanjem investicij ni vedno priporočljivo, saj se lahko tržne razmere hitro spremenijo. Če podjetje že ima načrtovane projekte, je pogosto smiselno izkoristiti trenutno ugodne pogoje.
CELOTEN ČLANEK SI PREBERITE V ZADNJI ŠTEVILKI PODJETNE SLOVENIJE. | NAROČILO REVIJE
Sorodni prispevki