Pozor: Že letos bo obvezno trajnostno poročilo

EU želi obvladovati okoljska, družbena in upravljavska tveganja, povezana z razogljičenjem, zmanjševanjem ogljičnega odtisa do ničelnega odtisa leta 2050, pospešenimi aktivnostmi za okoljevarstveno delovanje, večjimi pravicami zaposlenih, ustreznim vodenjem sistema tveganj in upravljanjem vseh teh izzivov.

To prinaša Direktiva za trajnostno poročanje, ki je bolj znano pod kratico ESG (Environment, Social, Governance), torej okoljsko in družbeno soupravljanje.

Gre za kompleksen sistem obvladovanja tveganj na vseh treh področjih. Enkrat na leto bo moralo podjetje oddati trajnostno poročilo. Prvič se bo to zgodilo že za leto 2024.

To velja za vse tiste subjekte javnega interesa, ki so že do zdaj zapisani v 70. c členu Zakona o gospodarskih družbah. Ti subjekti javnega interesa imajo več kot 500 zaposlenih in delujejo na organiziranem trgu vrednostnih papirjev ter že zdaj posredujejo trajnostno poročilo v skladu z novimi tehnološkimi normami Agenciji za trg vrednostnih papirjev. Za leto 2025 pa kot novi zavezanci prihajajo vsa velika podjetja, ne glede na to, ali kotirajo na trgu vrednostnih papirjev ali ne.

Kaj vsebuje poročilo ESG?

1. Splošna razkritja.

Ta standard zahteva, da podjetja razkrijejo splošne informacije, kot so strategije, upravljanje tveganj, organizacijska struktura in poslovni model. Namenjen je zagotavljanju preglednosti in celovitega vpogleda v delovanje podjetja.

2. Podnebne spremembe.

Ta standard se osredotoča na vpliv podjetij na podnebne spremembe. Podjetja bodo morala poročati o svojih emisijah toplogrednih plinov, načrtih za zmanjšanje emisij, tveganjih, povezanih s podnebnimi spremembami, in ukrepih za prilagajanje podnebnim spremembam.

3. Lastna delovna sila – zaposleni v podjetju.

Ta standard zahteva, da podjetja razkrijejo podatke o svojih zaposlenih, vključno z delovnimi pogoji, varnostjo in zdravjem pri delu, plačami, enakostjo spolov in raznolikostjo. Cilj je zagotoviti preglednost glede delovnih pogojev in ravnanja z zaposlenimi.

4. Poslovno ravnanje.

Ta standard se nanaša na poslovne prakse podjetij. Podjetja bodo morala poročati o svojem upravljanju, etiki poslovanja, skladnosti z zakonodajo, protikorupcijskih ukrepih in drugih vidikih, povezanih z odgovornim poslovnim ravnanjem.

Celotni članek si lahko preberete v zadnji številki revije Podjetna Slovenija.

  Sorodni prispevki

Pomakni se na vrh