Preberite tudi: Je učinkovitost zaposlenih možno povečati z umetno inteligenco?
Promocijsko besedilo
Iz posebne izdaje Največji podjetniki
Kako so Mesečevi sinovi presegli starše?
Od leta 2019 do leta 2023, ko je nova generacija že orala ledino, so se prihodki povečali za kar 65 odstotkov. S tem se je Mebor, ki razvija in proizvaja stroje za razrez lesa za globalne trge, prvič uvrstil med največjih 600 podjetij v Sloveniji in tako tudi na našo lestvico največjih slovenskih podjetij v lasti podjetnikov.
Družinsko podjetje zdaj zaposluje več kot 150 zaposlenih ali kooperantov in deluje v naslednji ožji postavi: trije sinovi direktorji, Simon za prodajo in marketing, Gregor za proizvodnjo in digitalizacijo ter Uroš za razvoj in proizvodnjo. Mama Marinka je prokuristka, ki skrbi za finance in za – vsakodnevno kosilo.
Oče Boris pa je prokurist, ki veliko sodeluje pri dolgoročnih idejah in novih investicijah ter pomaga pri prodaji strojev. Hkrati rad pove, da o dolgoročnih načrtih že zdaj precej razmišljajo tudi sinovi.
Nekaj zanimivih odgovorov iz intervjuja z družino Mesec.
Malo za šalo, malo zares: je nova generacija že presegla ustanoviteljsko? 😊
BORIS: »Da. Pozna se, da so prinesli novo energijo, več ambicij, da razmišljajo drugače. Mi starejši smo že malce manj ambiciozni. 😊«
MARINKA: »Tudi odgovornost se je porazdelila na več oseb. To je pomembno zaradi rasti podjetja, ker je več prihodkov in zaposlenih, zato je dobro, da so vsi trije sinovi vključeni.«
BORIS: »Še več, zdaj vidimo, da bi nam prav prišel še kdo. 😊«
Ali vnuki že rastejo?
BORIS: »Ja, rastejo.«
GREGOR: »Nanje bo treba počakati še nekaj let. 😊«
BORIS: »Je pa seveda od njih odvisno, kako se bodo odločili.«
Kako pa na to, da ste tako hitro presegli ustanoviteljsko generacijo, gledate sinovi?
SIMON: »V bistvu nikoli nismo pomislili na to; prevzemanje se je dogajalo postopoma. Vedno smo delali skupaj. Tudi direktor v pokoju še vedno veliko pomaga. 😊«
Kaj je razlog za tako občutno rast podjetja, tudi v času epidemije?
BORIS: »Prav v času epidemije smo imeli veliko rast. Najbolj smo se bali, da ne bo dela, pa verjetno nikoli nismo bili tako zasedeni. Rasli smo tudi po epidemiji. Ampak v prvih mesecih epidemije je trg žagarstva nepričakovano začel rasti.«
UROŠ: »Imeli pa smo precej izzivov z dobavo delov za stroje. Morali smo se znajti in se prilagoditi na druge komponente, kar pomeni, da smo morali stroje zelo hitro predelovati. Brez tega ne bi tako zelo zrasli.«

Na Poljskem so prodali žago, veliko kot nogometno igrišče
Ali veste, da Mebor prodaja tudi na Tahiti in Fidži? Kako se jim je uspelo prebiti med največje slovenske podjetniške zgodbe? Kako v mali Selški dolini skrbijo za razvoj inženirjev in novih strojev?
Največji podjetniki v Sloveniji
Sorodni prispevki