Podjetna Slovenija na olimpijskih igrah v Parizu
Kljub majhnosti (samo dva milijona prebivalcev) ima Slovenija veliko uspešnih posameznikov in podjetij, ki so se uveljavili na mednarodnem odru, tako v športu kot v gospodarstvu.
Šport
Kolesarstvo je ena izmed disciplin, v kateri so Slovenci dosegli sam vrh na svetovni ravni. Tadej Pogačar je dvakratni zmagovalec Tour de France (2020, 2021) in letošnji zmagovalec Giro d’Italia (2024), medtem ko je Primož Roglič večkratni zmagovalec Vuelta a España (2019, 2020, 2021) in zmagovalec Giro d’Italia (2023). Jan Oblak, nogometaš, ki igra kot vratar za španski klub Atlético Madrid, je pogosto imenovan kot eden najboljših vratarjev na svetu. In Tina Maze, nekdanja alpska smučarka, ki je osvojila dve zlati medalji na olimpijskih igrah v Sočiju 2014 in štiri kristalne globuse v sezoni 2012–2013, s čimer je dosegla rekordno število točk v svetovnem pokalu.
Gospodarstvo
Pipistrel, proizvajalec lahkih letal, je pionir na področju razvoja električnih letal. Njihova letala so osvojila številne mednarodne nagrade in priznanja za inovacije in trajnostno mobilnost. Outfit7, najbolj znan po svoji aplikaciji Talking Tom and Friends, je eden najuspešnejših razvijalcev mobilnih aplikacij na svetu. Leta 2017 je bilo podjetje prodano kitajskemu investicijskemu konzorciju za milijardo ameriških dolarjev. Akrapovič je proizvajalec visoko zmogljivih izpušnih sistemov za motorna kolesa in avtomobile.”
To pa je le nekaj izmed znanih imen iz slovenskega športa in gospodarstva, ki so se povzpeli na vrh sveta. Medtem ko se je Slovenija v treh desetletjih od osamosvojitve uveljavila kot država vrhunskih dosežkov, so v zadnjih letih nekatera imena še posebej zasijala na svetovnem odru.
V športu so kolesarji Tadej Pogačar in Primož Roglič, košarkar Luka Dončić, nacionalne košarkarske, rokometne in odbojkarske ekipe ter mnogi drugi dokazali, da lahko tudi majhne države in njihovi športniki tekmujejo globalno v najbolj konkurenčnih športih.
Po drugi strani pa sta se na slovenskem gospodarskem prizorišču po gospodarski krizi leta 2008 pojavili dve močni skupini podjetij. Prva vključuje relativno majhne, a globalne igralce. Druga skupina pa so velika in močna slovenska izvozna podjetja, tako lokalno lastniška kot tista, ki delujejo pod okriljem močnih globalnih blagovnih znamk, kot so Novartis, Sandoz, Hisense, Bosch in drugi.
Zakaj? Ker se podjetniška vizija prihodnosti skriva v znanju slovenskega prebivalstva, kar privablja velike tuje investitorje v državo. To znanje je skoncentrirano v velikih slovenskih izvoznikih in nišnih razvojnih podjetjih.
Pravkar ste prebrali uvodnik posebne edicije Podjetne Slovenije o športnih in poslovnih slovenskih šampionih, ki ga je napisal urednik Goran Novković. Pripravili smo jo v sodelovanju z Olimpijskim komitejem Slovenije – Združenjem športnih zvez (OKS-ZŽZ). Revija skrbno združuje največje slovenske športne in poslovne prvake v čast tako pomembnemu športnemu dogodku, kot so letošnje olimpijske igre v Parizu 2024. Izvodi bodo na voljo v Slovenski hiši v olimpijski vasi in tudi na vseh diplomastko-konzularnih predstavništvih Slovenije po svetu. Nekaj najboljših vsebin bomo predstavili tudi na portalu.
Priprave na navijanje za naše se začnejo zdaj!
Sorodni prispevki