Preberite tudi: Je učinkovitost zaposlenih možno povečati z umetno inteligenco?
Promocijsko besedilo
Iz posebne izdaje NAJVEČJI PODJETNIKI:
Stari mački & novi izzivalci
Lani smo temeljito analizirali največje podjetnice in podjetnike na Slovenskem. Letos pa smo pogledali, kje so spremembe.
Kaj je novega na lestvici in kaj se (na srečo ali žal) ni spremenilo?
Kdo kupuje podjetja v lasti slovenskih podjetnikov?
Čeprav se nekateri bojijo, da se bo slovensko podjetništvo razprodalo, podatki dokazujejo prav nasprotno.
Od več kot 120 podjetij v lasti podjetnikov, ki so bila že lani med največjimi 500 podjetji v državi, sta se prodali le dve – trgovska družba Kea hrvaškemu Studencu in Don Don mehiški družbi Bimbo Group. Na lestvici največjih podjetniških skupin denimo ni niti ene skupine, pri kateri bi se lastniki bistveno zamenjali.
To samo potrjuje večletno dejstvo, da slovenski podjetniki, predvsem družinski, izjemno težko prodajo svoje podjetje. Njihova lastniška mentaliteta je povsem drugačna od denimo kar nekaj slovenskih startupov, ki so hitro zrasli, a so jih kmalu kupili tujci.
To seveda ni nujno slabo, saj so slednja tako rasla še hitreje, v Sloveniji pa so se v takšnih startupih tudi močno okrepili razvojni oddelki. Po drugi strani pa klasični podjetniki pogosto dokazujejo, da je mogoče v nišah uspešno tekmovati z globalno konkurenco, četudi ostanejo v domači lasti.
Svet pač ni črno-bel.
mio € EBITDA je ustvarilo podjetje Akrapovič, daleč 1. na lestvici najuspešnejših podjetij v lasti podjetnikov.
oseb zaposluje Akrapovič, d. o. o., največji zaposlovalec med podjetji v lasti podjetnikov.
Kje so velike podjetnice?
To je največja rak rana slovenskega podjetništva. Tudi na obeh naših letošnjih lestvicah velikih podjetnikov je izjemno malo podjetnic. Večinoma so to sorodnice podjetnikov (žene, hčere …). Redko so večinske lastnice.
Zelo malo pa je 100-odstotnih lastnic. Prva je Irena Kunstelj Moro iz podjetja Moro & Kunst, šele na 13. mestu. Mi pa na naslednjih straneh objavljamo intervju z Evo Kotnik, lastnico Robete, ki je najvišje uvrščena 100-odstotna lastnica – novinka na naši lestvici.
Kaj je razlog, da skoraj 34 let po osamosvojitvi tako »patriarhalno« vlogo med največjimi podjetniki še vedno igrajo moški, je kompleksno vprašanje. Po navadi se pojavlja več razlag:
- da moški v podjetništvu žensk še vedno ne spustijo zlahka blizu,
- da je to še vedno posledica časa, ki je na voljo za podjetništvo, torej zaradi spolnih vlog v slovenskih družinah,
- da to ni nič posebnega, ker tudi v svetu med največjimi podjetniki prevladujejo moški,
- da podjetnice na posel večinoma gledajo drugače; raje imajo kvaliteto kot kvantiteto …
Verjetno je v vseh teh razlogih in še v katerem nekaj resnice. A bilo bi res lepo, če bi med največjimi podjetniki kmalu videli bistveno več podjetnic.
To se bo na srečo res zgodilo tudi zato, ker prav družinska podjetja postajajo zibelka nove generacije podjetnic. Hčere pogosteje prevzemajo najbolj odgovorne funkcije.
mesto je osvojila družba Moro & Kunst, d. o. o., najvišje uvrščeno podjetje v 100-odstotni lasti podjetnice.
Koliko velikih podjetnikov je v škripcih?
Spomnim se, koliko podjetij, ki niso imela bleščečih rezultatov, smo imeli na lestvici največjih pred desetletjem in še prej. Na letošnji naši lestvici pa jih lahko preštejemo na prste ene roke.
Samo tri podjetja na lestvici največjih podjetij v lasti podjetnikov so leta 2023 dosegla negativni EBITDA; prvo šele okoli 150. mesta. Samo eno podjetje od 191 je bilo v času zajema podatkov za lestvico blokirano in samo eno je bilo davčni neplačnik oziroma ni predložilo obrazca REK. Pri skupinah takšnega ni nobenega. Torej skupno 5 takšnih podjetij od 251 podjetij in skupin z obeh lestvic!
Koliko je podjetnikov med največjimi podjetji v državi?
Med 500 največjimi slovenskimi podjetji po prodaji je na letošnji lestvici 138 podjetniških (lani 141), med prvimi 600 pa že 191 (189). Počasi se torej bližamo tretjini.
Če smo lani ugotavljali, da je dobra tri desetletja po osamosvojitvi skoraj tretjina največjih podjetij v Sloveniji v lasti takšnih podjetnic in/ali podjetnikov, ki so še leta 1991 poslovali kot obrtniki, nekje v garaži ali pa so se v podjetništvo podali celo bistveno pozneje, lahko letos zaključimo, da jih je še malce več.
Koliko je letos na lestvicah novincev?
Kar 58 podjetij na lestvici je novih. To pomeni, da so se podjetja proti repu lestvice največjih 600 podjetij v državi krepko premešala. Seveda mislimo na podjetniške firme.
To je zelo dobro, ker pomeni, da so za 600. mestom še mnoge druge podjetniške firme, ki lahko skočijo na lestvico že prihodnje leto ali leto za tem. Ali pa se nanjo vrnejo, če so morda letos za las izpadle.
mrd € prodaje je ustvaril Belektron Boštjana Bandlja – kar 9-krat več kot drugouvrščeni Orbico.
Koliko podjetij imajo naši podjetniki v tujini?
Lani smo ugotavljali, da je kar nekaj slovenskih podjetnikov, ki imajo v lasti velika podjetja, že pravih investitorskih mačkov. Investirajo namreč v zelo različne panoge; ne le v tisto, ki jo najbolj poznajo. Spet drugi rastejo organsko.
To se najbolje vidi na lestvici največjih podjetniških skupin. Darko Martin Klarič s sinom Tilnom Klaričem in še nekaterimi solastniki na letošnji lestvici obvladuje 1. in 2. mesto. Na vrhu je Adventura Investments, tik pod njim pa še Bidigital. Aleksander Jereb je začel prevzemati Vipap Videm iz Krškega. To pomeni, da se nekatera podjetja iz tujih rok vračajo tudi v domače, a javnost tega praviloma ne opazi.
V javnosti namreč bolj odmeva, če tujci v Sloveniji prevzamejo slovensko podjetje. Kar ni nujno napačno; lahko je celo dobro. Slabo je nekaj drugega:
- da v zadnjem času bolj poredko slišimo o investiciji kakšnega tujega investitorja v povsem novo podjetje v Sloveniji in
- da imajo slovenski podjetniki že na desetine podjetij v tujini, kar sem opazil pri pregledu hčerinskih družb podjetniških skupin.
Glede na slednje je torej skrajni čas, da se na bolje spremeni slovensko poslovno okolje.
Doslej smo se namreč bali, da bodo slovenski podjetniki zaradi nasledstva bolj množično začeli prodajati svoja podjetja. To se na srečo ne dogaja – žal pa se dogaja nekaj drugega: množičneje so začeli kupovati podjetja ali graditi v tujini, ker domače poslovno okolje ni dovolj spodbudno.
Kdo je najmočnejši?
Meril o moči podjetnikov je lahko več. Če bi gledali konsolidirane prihodke skupin, so najmočnejši slovenski podjetniki: Darko Martin in Tilen Klarič s partnerji, Izet Rastoder, družina Jager, Igor Akrapovič, Franc Frelih, Zvonka in Franjo Žnidar ter družina Gregorčič.
Če bi pogledali konsolidirano število zaposlenih, bi bili to lastniki Cablexa, Aleš Zavrl in Alenka Mozetič Zavrl, Darko Martin in Tilen Klarič, Igor Akrapovič, Robert Pistotnik in Franc Frelih.
Pozor: prvih deset podjetniških skupin po številu zaposlenih zaposluje od dobrih 1.000 do skoraj 3.000 ljudi!
Če pogledamo še kapital največjih podjetij, pa so to Boštjan Bandelj, Jurij Krč, družina Šenk, družina Jager, Aleksander Jereb, Izet Rastoder, Igor Akrapovič, Jure Knez …
oseb zaposluje Cablex, največ med skupinami v lasti podjetnikov.
Kdo so naj izzivalci?
Prav Jure Knez je med naj izzivalci, saj se je kot skupina, torej konsolidirano, med novinci prebil najvišje. Med takšnimi so na lestvici skupin še Interexport Aleša Jenčiča, Nektar Natura Tomaža Laha, Roletarstvo Medle Roberta Medleta in Intra Lighting družine Furlan.
Še bolj kot novinci so kot izzivalci pomembni tisti, ki so na lestvici pridobili največ mest. Pri podjetjih so to med drugimi IMP Pumps Damirja Popovića, Nivo Eko Klemna Seniča, Štajerski avtodom Katarine Manske in Nenada Milosavljevića, Mesarstvo Oblak Janeza Oblaka, VOC Celje Janeza Škoberneta, Žana Moškotevca in Neže Ivakič, VCAG Domna Habiča, CBE Saša Previšiča in Boštjana Lazarja, Geaprodukt Avdulaha Ramčilovića in Palma Mateja Knausa.
Med njimi je kar nekaj manj znanih imen, kajne?
Če bi pogledali najhitreje rastoče, bi bila med njimi tudi novinka na lestvici, Eva Kotnik iz Robete. Pa Bijol Janeza Bijola, očeta slovenskega nogometnega reprezentanta Jaka Bijola. Če smo že pri nogometu, lahko omenimo še Grafista, ki je v lasti Anteja Guberca, znanega iz koprskega nogometnega kluba.
Kdo so najuspešnejši?
Kralj dobička je Igor Akrapovič. EBITDA: 46 milijonov evrov v enem letu. Drugouvrščeni je »šele« pri 30 milijonih evrov. To je, zanimivo, T-2 Jurija Krča. Sledijo ADK več lastnikov, Dewesoft Jureta Kneza in Jagros družine Jager.
Med deseterico je tudi Rok Slapar s spletno trgovino podjetja HS Plus, ki pa dobiva čedalje hujšo konkurenco. Pa dolga leta stabilni Igor Berce z Brinoxom in NGen trojček lastnikov – Boštjan Bandelj iz Belektrona, Damian Merlak, znan iz kripto sveta, in Roman Bernard. Vanjo sta se uvrstila še sladoledni šampion Andrej Slokar, lastnik ajdovskega Incoma, in Mirko Strašek s podjetjem KLS Ljubno.
Kdo pa izplačuje najvišje plače?
Če upoštevamo tiste z več kot 10 in manj kot 30 zaposlenimi, so to Lenis Branka Huča, Belektron Boštjana Bandlja, Fist Matije Lubeja in Valentina Sršena z družino ter Tosidos Anteja Brača, Maje Bračič Lotrič in Simona Jana. Pričakovano večinoma manj znana imena.
Če pogledamo podjetja z nad 30 zaposlenimi, pa se pojavijo znana imena: Medis Toneta Strnada z družino, GH Holding Blaža Miklavčiča, Orbico Branka Roglića in Riko Janeza Škrabca.
Nauk: najuspešnejši in največji torej niso nujno tisti, ki izplačujejo najvišje plače.
Več podatkov o največjih slovenskih podjetjih in skupinah v lasti podjetnic in podjetnikov lahko preberete v reviji Podjetna Slovenija. Med drugim letos prvič, ob tem članku in v nadaljevanju, poleg dveh glavnih lestvic objavljamo še 16 x 10 najvišje uvrščenih podjetij po različnih merilih in 12 x 3 najvišje uvrščena regijska podjetja v lasti podjetnikov.
Največji slovenski podjetniki še nikoli niso bili tako zelo pod lupo. 😊
Največji podjetniki v Sloveniji
Sorodni prispevki