Prilagoditi proizvodnjo za cenejšo elektriko?

Že marca drugo leto se bo korenito spremenil način obračunavanja omrežnine.

Aleš Koželjnik, direktor podjetja Kolektor Setup, ki se ukvarja s storitvami energetskega upravljanja, pojasnjuje, da se bo strošek za elektriko povečal predvsem podjetjem, ki večji del svojega odjema realizirajo v času najvišjih tarif, torej še posebej pozimi (od novembra do februarja) med 7. in 14. uro ter 16. in 20. uro:

»Na drugi strani pa podjetjem, ki imajo enakomernejši odjem ves dan ali pa večji odjem poleti, nova metodologija obračunavanja omrežnine ne bi smela prinesti bistvenih podražitev.«

»Pri podjetjih, ki imajo naprave z večjo močjo, bo potrebna prilagoditev delovnega časa oziroma procesov v proizvodnji. Nekatera podjetja bodo verjetno morala prilagoditi svoj delovni čas, da bi se izognila višjim stroškom električne energije,«

pravi Patricjo Božič, energetski svetovalec mreže ENSVET, ki deluje pod okriljem Eko sklada.

Na Agenciji za energijo RS dodajajo, da bodo znotraj vsakega dneva le trije časovni bloki. Tako se dosedanjima VT in MT pridružuje še obdobje srednje obremenjenosti omrežja. »To bo odjemalcem omogočalo še več manevrskega prostora za prilagajanje odjema. Pomembno je, da je sedanje obdobje nižje tarife od 22. do 6. ure zjutraj po novem tudi obdobje, ko je omrežje najmanj obremenjeno in zato najugodnejše za uporabo,« pojasnjujejo.

Po Koželjnikovem mnenju nekatera podjetja svoje procese že vodijo tako, da nova metodologija nanje ne bo vplivala. Druga podjetja pa lahko z zamikom večjih konic odjema bistveno spremenijo svoj strošek omrežnine. »Te konice lahko premaknejo s spremenjenim delovnikom, če jim tega njihova dejavnost ne dopušča, pa so na voljo še druge metode, s katerimi v energetiki povečujemo učinkovitost:

    • zamenjava ogrevalnih sistemov,
    • postavitev sončnih elektrarn,
    • uporaba baterijskih hranilnikov, pametno upravljanje.«

  Sorodni prispevki

Pomakni se na vrh