Kako bo vlada olajšala zaposlovanje tujcev?
- Goran Novković
- 12 oktobra, 2023
- Foto: Shutterstock.com
Že to jesen je treba prenesti Direktivo EU o pogojih za vstop in prebivanje državljanov tretjih držav za namen visokokvalificirane zaposlitve, sporočajo z ministrstva za delo, družino in socialne zadeve (MDSSZ).
V najnovejši izdaji naše revije Podjetna Slovenija in na tem portalu smo objavili, kakšne bodo novosti:
Možnost krajše zaposlitve za top strokovnjake. Prosilci bodo za pridobitev modre karte EU (enotno dovoljenje za visokokvalificirane kadre) morali predložiti sklenjeno pogodbo za zaposlitev z delodajalcem v EU ali zavezujočo ponudbo za zaposlitev za najmanj 6, in ne več za 12 mesecev, kot to velja zdaj. Predložiti bodo morali tudi dokazila o kvalifikacijah in poklicni usposobljenosti. (MDSSZ)
Kaj DELA naša vlada? In česa NE DELA?
Objavljamo, kaj vlada načrtuje in kaj je že uresničila v zadnjih mesecih, pa morda tega niste zasledili. In tudi, na katerih področjih očitno ni dovolj volje za razvojne spremembe.
Nižji spodnji prag za najnižjo plačo. Spodnji prag za najnižjo plačo, ki jo morajo prosilci zaslužiti, se je po direktivi znižal na najmanj 1-kratnik bruto letne plače v državi članici zaposlitve. Doslej je veljal prag najmanj 1,5-kratnik povprečne bruto letne plače v državi zaposlitve. (MDSSZ)
Širši nabor kandidatov. Za modro karto bodo lahko zaprosili tudi upravičenci do mednarodne zaščite. (MDSSZ)
Lažja zaposlitev za nekatere poklice. Nekatere vrste poklicnih kvalifikacij, na primer v sektorju informacijske in komunikacijske tehnologije, bo mogoče potrditi z dokazilom o ustreznih delovnih izkušnjah. (MDSSZ)
Lažja selitev družin med državami EU. Imetniki modre karte EU se bodo lažje selili iz ene v drugo državo EU po enem letu dela v državi, v katero so se preselili na začetku. Družina jih bo lahko spremljala, s čimer bosta olajšana mobilnost znotraj EU in hitrejši postopek ponovnega združevanja družin. (MDSSZ)
Širši možen nabor kandidatov. Posodobljeni predpisi bodo beguncem in iskalcem azila, ki so trenutno v EU, omogočili, da za modro karto zaprosijo v drugih državah EU, ne več le tam, kjer so prejeli zaščito. (MDSSZ)
Predlog sprememb zakona o tujcih je še v pripravi. Njihov sprejem je predviden do konca letošnjega leta, so sporočili z MNZ.
Sorodni prispevki