Gradbeništvo: še enega zloma si ne moremo privoščiti

Poslovne napovedi za gradbeništvo za naslednji dve leti niso obetavne. Po dveh letih padanja tudi za prihodnje leto ne gre pričakovati drastičnega obrata na bolje. Ampak še enega zloma si ne moremo več privoščiti.

Recept je v resnici zelo preprost: povečati moramo vlaganja v javno infrastrukturo in v intenziteto izvajanja tretje razvojne osi ter drugih velikih infrastrukturnih projektov, denimo na področju energetike, pravi direktor Zbornice gradbeništva in industrije gradbenega materiala pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) Gregor Ficko: »Več je treba vlagati tudi v obnove, sanacijo cest in v novogradnjo.« Vlade drugod po svetu namreč podpirajo velike infrastrukturne projekte, da bi tako povečale proizvodni potencial gospodarstva. Kaj pa pri nas?

Nikakor ne smemo prezreti slabšanja razmer v gradbenem sektorju. Ta je multiplikativen ter vpliva na industrijske in neindustrijske sektorje. Je bistveni del evropskega gospodarstva, navaja spletna stran Statista.

Lani je gradbeni sektor v večini evropskih držav predstavljal od štiri do sedem odstotkov njihovega BDP. V Sloveniji je bil ta odstotek še nekoliko višji, 7,5 odstotka. Gradbena panoga v Sloveniji je četrti največji delodajalec, je pred kratkim povedal Stojan Petrič, predsednik nadzornega sveta Kolektorja. Lani je v panogi delalo že 8,1 odstotka vseh delovno aktivnih prebivalcev.

Če bo dela premalo, bo sledilo krčenje podjetij in zmanjševanje števila delavcev, opozarja Ficko: »Upočasnilo se bo posodabljanje in digitalizacija podjetij. Tista, ki so v slabem kreditnem položaju, bi lahko tudi ugasnila.«

V zlomu gradbeništva, ki smo mu bili priča pred 15 leti, smo izgubili 45.000 delovnih mest, opozarja Ficko: »Še enega takega cikla si ne moremo več privoščiti.«

Kako bo v gradbenem sektorju prihodnje leto pa si lahko preberete v septembrski številki revije Podjetna Slovenija.

  Sorodni prispevki

Pomakni se na vrh