»EU mora narediti najprej nekaj na sebi.«

Dr. Klaus Wohlrabe iz nemškega Inštituta IFO nam je v intervju spomladi dejal, da so bile prav subvencije za podjetja za ZDA zelo drage, še posebej, če so kakšni projekti propadali. In da EU nikakor ne bi smela slediti tej poti, temveč bi morala stremeti k v večji konkurenčnosti podjetji.
EU nikakor ne bi smela slediti tej poti, temveč bi morala stremeti k v večji konkurenčnosti podjetji. Se strinjate s tem?, je vprašal urednik revije Podjetna Slovenija Ajšo Vodnik, generalno direktorico AmCham Slovenia in predsednico AmCham in Europe na 14. spletnem pogovoru Podjetne Slovenije. In kaj odgovarja?

»Absolutno se strinjam, ne glede na to, kdo je predsednik ali kdo je bil izvoljen. EU mora narediti najprej nekaj na sebi. Ne sme biti podrejena oziroma odvisna partnerica.«

Pa je to realno pričakovati od EU? Nekdo mi je v zadnjih dneh dejal: »Če zdaj Evropa ne bo bolj stopila na svoje noge, potem ne bo nikdar.«

»Morda je to zdaj budnica za EU. Upam, da je malce zazvonila tudi ob formiranju nove Evropske komisije. Ko se pogovarjam s kolegi v AmChams in Europe, verjamejo, da nekatere spremembe znotraj Evropske komisije kažejo, da bi lahko v EU bolj prisluhnili gospodarstvu. Da ne bomo fokusirani le na pravice in birokracijo, ampak na konkurenčnost in družbo blaginje.

Potrebujemo manj države, manj regulacije, manj vsega, kar nam želi odrediti država.«

Pa je to v EU realno?

»V EU je. Če me vprašate, ali je to realno ta hip v Sloveniji, pa ne vem. Upam, da bo EU razumela posledice tiste že zelo zlajnane misli, da Amerika inovira, Kitajska replicira, Evropa pa regulira.«

Celoten intervju z Ajšo Vodnik bo v ponedeljek, 18. novembra, objavljen v novi izdaji revije Podjetna Slovenija. 

  Sorodni prispevki

Pomakni se na vrh