Zapomnite si: plačujemo volivci, ne politiki
- Maja Virant
- 16 marca, 2026
- Mnenja
- Foto: Barbara Reya
Skoraj nihče v Sloveniji ga ne pozna. Bil je ključna operativna oseba v Evropski komisiji, s katero smo leta 2013 na GZS iskali načine, kako se izogniti trojki. Zloglasna trojka pa nam je grozila, ker smo do leta 2008 z lastno domovino ravnali pubertetniško.
Najprej so v času levosredinskih vlad rasla delniška parkirišča za tajkunske menedžerske odkupe. Nato pa je sledil njihov vrhunec v času desnosredinske vlade, ki je hkrati tik pred veliko krizo še drastično povečala javne izdatke za plače … Kupovala je volivce.
Zdaj imamo levosredinsko vlado, ki počne prav to in še kaj več. Kupuje volivce. Pogosto na horuk – kar podjetjem povzroča hudo negotovost. To je rak rana za poslovno okolje. Kar pa je tudi skrajno desna politika, ker ruši družbeni mir. Tudi ta je rak rana za gospodarstvo in posledično za blaginjo.
Ideologija je droga za ljudstvo. Na volitvah zato ne bodimo navijači, ampak poskušajmo trezno razmisliti, komu bomo dali svoj glas. Pojdimo na volitve. Volimo, da ne bomo ovce. Ker če ne volimo, namesto nas volijo drugi. A hkrati pazimo, da ne bomo ovce, četudi bomo volili. Ker nas lahko za nos vodijo politiki, ki vedno na veliko – obljubljajo.
Najlažje je obljubljati. Najtežje je plačati. Plačujemo volivci, ne politiki. Še težje bo, če bodo za nami morali plačevati naši otroci. Zato nismo pošteni drug do drugega, če gremo samo na volitve, potem pa vse prepustimo politikom, ki imajo najlažjo nalogo – obljubljati.
Ko se vrata volišč zaprejo, se tudi za nas volivce začenja prava naloga. Razkriva jo prav István P. Székely, ki pravi: »Moje sporočilo za vsakega volivca v Evropi je naslednje. Za svoj davčni denar zahtevajte kvalitetne storitve.«
Spremljajte nas še naprej, nova izdaja kmalu na spletu.
Preberite tudi
Iz posebnih izdaj

Poslovni bonton: poslušajte in ne prekinjajte
Poslovni svet temelji na ljudeh in odnosih. Spoštljiva komunikacija, obzirnost, uvidevnost in prijaznost pa ostajajo

2. tir in posodobitev železnic ne bosta dovolj!
Direktor Združenja za promet pri Gospodarski zbornici Slovenije Robert Sever ugotavlja, da je slovenska logistika s svojimi kapacitetami in zaradi

Eksplozija Gorenja v lasti Kitajcev
Gorenje je z več kot tremi milijardami evrov izvoza preseglo vse druge savinjske izvoznike skupaj. Zakaj izstopa Žalec, kako visoko

»V učni program bi poleg digitalnih veščin morali vključiti digitalno etiko.«
Zakaj so investitorji zmedeni? Kako naj podjetja vpeljujejo umetno inteligenco? Kaj meni o digitalizacijski etiki, digitalizacijski džungli in digitalizacijski birokraciji?