»Naj si gredo ogledat Budimpešto in Prago. Res smo nam ušli.«
»Za tuja vlaganja so bolj zanimivi, saj je njihovo okolje občutno bolj prijazno za gospodarjenje. Prvič, plače so nižje, tako bruto kot neto. V Sloveniji denimo še vedno plačujemo prevoz na delo, kar se zdi tujcem povsem nerazumljivo. Drugič, kakršnakoli potrdila, soglasja, dovoljenja je mogoče hitro dobiti od države. Tretjič, Češka meji na Nemčijo, kar je logistična prednost.
Na Češkem proizvodna podjetja delajo štiriizmensko, vsak dan v tednu. Če podjetje kupi stroje v vrednosti od pet do deset milijonov evrov in se vrtijo sedem dni v tednu, so ti izkoriščeni bistveno bolje kot v Sloveniji, kjer delujejo eno-, dvo-, troizmensko, in to med delovnim tednom.
NOVEMBRSKA IZDAJA: SVET 2.0 | NAROČILO REVIJE
Tudi zato Slovenija ni konkurenčna za tuje naložbe.
Škoda zaposluje že 30.000 delavcev na Češkem. Če pogledamo, kje so nove investicije v zadnjih desetih letih v avtomobilski industriji, je na prvem mestu Madžarska. Tam bodo sestavljali tudi kitajske avtomobile, prav tako pa imajo tam tovarne Mercedes, Audi, Mazda ….
Podjetje Andrada, v lasti slovenskih avtomobilskih podjetij, je pred kratkim denar raje vložilo v razgradnjo baterij na Madžarskem. Takšnega dovoljena pri nas najbrž ne bi dobili nikoli. Magna je zaprla obrat v Mariboru in odprla novega na Madžarskem. To pove vse o konkurenčnosti našega poslovnega okolja.
Te tri države nas prehitevajo po levi in po desni. Najbolj napačna pa je naša miselnost. Še vedno si predstavljamo, da Čehi, Poljaki, Madžari, Slovaki počitnikujejo na Jadranu s šotorom in spalno vrečo. Naj si gredo ogledat Budimpešto in Prago. Sta velemesti. Res so nam ušli.«
V zadnjem času v Sloveniji ni bilo veliko tujih investicij. V primerjavi s sosednjimi državami na jugovzhodu in vzhodu se zdi, da se Sloveniji nekako izogibajo. Zakaj? Čulibrk odgovarja:
»Slovenija postaja nezanimiva za tuja vlaganja, predvsem ko gre za proizvodnjo. Prelomnica je bila odločitev pred epidemijo, ko smo dodatke v plači izločili iz minimalne plače. Takrat so se plače v slovenski industriji zvišale za kar od 23 do 25 odstotkov. S tem se je konkurenčnost slovenske industrije zelo zmanjšala.
Drugi razlog je, da imamo majhen domači trg.
Vsakdo, ki pride nekam investirat, pričakuje tudi, da bo na tem trgu kaj prodal. Tretji razlog pa so zelo visoke dajatve, predvsem na plače. Če pri nas pogledamo, koliko dajatev plačujejo naši prijatelji na Češkem, Poljskem, Madžarskem, imamo v Sloveniji res nekonkurenčno okolje.
Na koncu so tu še birokratske ovire pri investicijah, ko gre za pridobivanje različnih soglasij za proizvodnjo – galvanske linije, linije nikljanja, prostorske investicije … Ko podjetje potrebuje soglasje v zvezi z vodami, okoljem ali prostorom, je to skoraj misija nemogoče. Preveč je ovir, da bi bili za tuje investicije bolj zanimivi.«
Sorodni prispevki