Bandelj predlaga Paretovo pravilo za zeleni prehod
Še vedno mislite tako?, ga je vprašal urednik revije Podjetna Slovenija Goran Novković. Odgovarja takole:
»To sem sicer izjavil v nekoliko drugačnih okoliščinah in ob dvakrat višjih cenah električne energije, kot so današnje. Bili smo globoko v energetski krizi, ki je nastala zaradi odvisnosti EU od uvoza fosilnih goriv in zaradi rusko-ukrajinske vojne. Ampak v osnovi ta izjava še vedno velja.
Tudi danes so premišljene investicije v sončno ali vetrno elektrarno, hranilnike električne energije in električne avtomobile smiselne brez subvencij države. Če pa zeleni prehod dojemamo kot doseganje politično zastavljenih ciljev popolnega razogljičenja ali pa popolne prepovedi oziroma ukinitve proizvodnje in prodaje vozil z motorji z notranjim izgorevanjem, bo to družbi povzročilo precej velik strošek.
Ni namreč nujno, da pridemo na povsem brezogljično delovanje ali pa vsaj ne tako hitro. V tehniki velja znano Paretovo pravilo. Z 20 odstotki prizadevanja rešiš 80 odstotkov nekega kompleksnega problema. Rešitev preostalih 20 odstotkov problema pa zahteva 80 odstotkov truda.
NOVEMBRSKA IZDAJA: SVET 2.0 | NAROČILO REVIJE
![](https://podjetnaslovenija.si/wp-content/uploads/2023/03/ikona-spletisca1.gif)
Pri zelenem prehodu bo enako. Proces, ki smo ga v EU začeli že pred dobrimi 20 leti in ki je prinesel precej rezultatov, je bil doslej lažji. Del, ki je pred nami, bo težji in dražji.«
Sorodni prispevki