Preberite tudi: Čiščenje in zaščita vrhunske kakovosti
Promocijsko besedilo
Kako s Trumpom? To je zdaj vprašanje.
Bilo bi šaljivo, če ne bi bilo preveč resno. Ameriški predsednik v drugem mandatu ni takšen, kot je bil v prvem. Niti svet za zdaj ni mirnejši kot v njegovem prvem mandatu. Države, podjetja, večina ljudi se počuti bistveno bolj negotovo kot pred njegovim drugim mandatom in tudi kot v njegovem prvem mandatu.
Kako shajati s Trumpom? To je ključno vprašanje, tudi za podjetništvo in gospodarstvo.
V tokratni reviji objavljamo dva intervjuja z drugačnima pogledoma nanj. Slovenec Matej Rigelnik je pesimist in ima za Trumpa manj upanja kot za – argentinskega predsednika Javierja Mileija. Nemec Joachim Jörg Heldt iz Bosch Rexrotha, ki zaseda vodilno mesto v Nemškem združenju za upravljanje materialov in logistiko, pa meni, da je Trump dovolj inteligenten in preudaren, da ne bi škodil samemu sebi.
V EU mu moramo zato najti močno protiutež. Ali bo to Francoz Emmanuel Macron ali Nemec Friedrich Merz, niti ni tako pomembno. Naj bosta kar oba. Trump pač ne razume družbe in sveta. Živi v svojem mikrosvetu biznisa. Tudi v Beli hiši je poslovnež, ki dela posel.
Preberite tudi: Zmanjšajte si stroške ravnanja z odpadki
Promocijsko besedilo
Upajmo, da se bo ta nevaren eksperiment končal dobro. Tudi to ni nemogoče. Če bo to šola za vse na svetu, da mikrobiznis pač ni isto kot makroekonomija, EU pa bo iz te zagate izšla kot bolj enotna in inovativna, bomo Trumpu morda kdaj celo hvaležni. Seveda pa mu tega ni modro povedati – ker si bo za to spet prilastil vse zasluge.
Očitno okoli sebe nenehno potrebuje soj žarometov, zato vse to tudi počne. Bolj kot za državno politiko gre za njegovo osebno potrebo. Žal je vprašljivo, ali je ta zanj zdrava, nikakor pa ni zdrava za širšo ameriško družbo in svet. Pa tudi učinkovita ni. JJ Heldt je v intervjuju na naslednjih straneh to ponazoril z besedami:
»Če pogledamo širšo sliko, je Kitajska rasla izjemno hitro. Zdaj se odloča, kdo bo številka ena in kdo številka dve na svetu. Glede na številne scenarije, ki sem jih videl, bo Kitajska seveda prehitela ZDA – zaradi svoje velikosti in tehnološkega razvoja.
Trump zdaj želi to preprečevati, kolikor dolgo bo lahko. Mislim, da bodo njegove poteze podaljšale obdobje ameriške prevlade, vendar bo na koncu do tega vseeno prišlo.«
Pravkar ste prebrali uvodnik urednika Gorana Novkovića iz najnovejše številke revije Podjetna Slovenija, ki je izšla danes. Veliko zanimivih tem smo raziskali za vas. Lepo vabljeni k branju.
Vsi, ki še niste naši naročniki pa bi to radi postali, lahko to naredite TUKAJ.
NOVA EVROPA
Sorodni prispevki