Kaj lahko pričakujemo v Svetu 2.0, ko zavlada Trump 2.0?
Poglejmo najprej tri negativne:
1. Gospodarstvo v EU.
Protekcionistična gospodarska politika ZDA utegne prizadeti gospodarstvo in podjetništvo v EU.
2. Mednarodni odnosi.
Že načeta načelnost in pravila delovanja mednarodne skupnosti, ki so veljala desetletja, odhajajo v zgodovino. Surova pogajalska moč prihaja v ospredje. To ne obeta nič dobrega za šibkejše in majhne.
3. (Ne)spodobna komunikacija.
Že doslej se je brez ovir širila po družbenih omrežjih, vključno s sovražnim govorom, lažnimi novicami in populizmom. Zdaj utegne svet zaradi nje postati še manj prijazen, s tem pa manj stabilen.
Vse tri točke so slabe za podjetništvo. Toda obdobje Sveta 2.0 utegne prinesti nekatere pozitivne posledice:
1. Krizna žarišča.
Nenačelna politika utegne biti bolj pragmatična, zato lažje izpogaja dogovore na kriznih žariščih. Vprašanje je seveda, ali bo kdo plačal zelo visoko ceno za takšne dogovore, četudi bodo morda ugajali večini.
2. Močnejša EU?
Že nekaj dni po zmagi Trumpa je med evropskimi voditelji završalo. Jasno je, da se mora EU končno bolj postaviti na noge. Samo če bo imela močnejšo politično pogajalsko moč, lahko preživi in ostane močna.
3. Podpora konkurenčnosti.
Morda v Sloveniji še ne, toda v EU je jasno, da bo treba bolj poslušati gospodarstvo. Hrvaški premier Andrej Plenković je jasno povedal: »Če bo Trump dereguliral ZDA, mora to storiti tudi EU.« Sicer bo EU še manj konkurenčna.
Obdobje 2025–2029 bo težko in nepredvidljivo. Če smo se morali doslej boriti za posluh, namenjen podjetništvu in gospodarstvu, poudarek pa je bil na različnih upravičenih ali ne toliko upravičenih pravicah, bo zdaj morda lažje uveljaviti boljše poslovno okolje. Toda po drugi strani se bo morda treba še bolj boriti za osnovno človekovo dostojanstvo in spodobne odnose med ljudmi.
NOVEMBRSKA IZDAJA: SVET 2.0 | NAROČILO REVIJE
Sorodni prispevki