Koliko zaposlenih bo potrebnih za ustanovitev delavske zadruge?
Po predlogu zakona mora najmanj 75 odstotkov vseh zaposlenih (brez poslovodstva) v novoustanovljeno zadrugo vložiti največ 300 evrov na posameznika. Nato se vodstvo zadruge – ki ne sme biti enako vodstvu matičnega podjetja – z dotedanjimi lastniki dogovori o odkupu lastniških deležev. Možen je delni ali celotni odkup, bodisi z enkratnim plačilom bodisi na obroke.
Zaposleni bodo imeli v zadrugi svoje osebne kapitalske račune, na katere se bodo z odplačevanjem kupnine prenašali deleži podjetja. Vendar pravno gledano to ne bo lastnina, s katero bodo povsem prosto razpolagali, kot velja za lastnike.
V tem primeru bodo deleži last zadruge, zaposleni pa bodo do njih upravičeni na naslednji način: lahko bodo prejemali dividende, ob odhodu iz podjetja ali upokojitvi pa jim bo delež izplačan. S tem bo njihovo članstvo v zadrugi tudi prekinjeno.
Celotni članek si lahko preberete v zadnji številki revije Podjetna Slovenija.
Preberite tudi
Iz posebnih izdaj

Ne pišite e-sporočila, ko ste jezni
Elektronsko sporočilo naj vsebuje jasno zadevo (subject), a celotna vsebina sporočila naj ne bo zapisana

Trgovinsko premirje med EU & ZDA. Z neznankami!
Groženj s trgovinsko vojno je očitno konec. Dobili smo namreč carinski dogovor med EU in ZDA. Ta prinaša 15 %

3 največje digitalne grožnje za vaš denar
Svet digitalnih financ je svet priložnosti, a tudi tveganj. Kot poudarja Aleksandra Žibrat, urednica ePublikacij in PR pri Združenju bank

»Hrvati želijo imeti nacionalne šampione, to pa ni blizu slovenski kulturi.«
Kam vse vlagata Peter in Iztok Polanič po prodaji večinskega deleža v Panviti? Zaradi česa, kar počne država, se tako