Kaj pa sončne skupnosti in zakup jedrske elektrike?
Rešitve zagotavljajo tudi sami ponudniki električne energije. Rok Istenič iz podjetja GEN-I pojasnjuje, kako deluje njihova Sončna energetska skupnost GEN-I:
Gre za vzpostavitev samooskrbne skupnosti, ki podjetjem odgovori na ključno vprašanje, kako postaviti lastno proizvodnjo elektrike tako, da si bodo zmanjšali stroške in postali bolj neodvisni od gibanja cen energije, s tem pa povečali svojo konkurenčno prednost.
Za tako skupnost lahko podjetja (tudi z našo pomočjo) zgradijo nove sončne elektrarne ali pa v skupnost povežejo že obstoječe sončne elektrarne. Te v času največjega osončenja proizvajajo viške energije, ki se na trgu prodajajo po nizkih cenah, izhajajočih iz splošnih presežkov proizvodnje v tistem trenutku. Z izgradnjo sončne energetske skupnosti takim podjetjem GEN-I vzpostavi samooskrbno skupnost, v katero vključijo vsa merilna mesta določenega podjetja.«
Ob viških proizvodnje v sončni energetski skupnosti oddaje elektrike v omrežje skoraj ni, saj se viški porazdelijo na druga odjemna merilna mesta.
»Takšna sončna energetska skupnost podjetju zmanjša odvisnost od dogajanj na trgu, minimalizira viške in primanjkljaje ter zniža stroške za električno energijo. Nenazadnje podjetje s tako rešitvijo zmanjša negativne vplive njihovega delovanja na okolje in s tem izboljša svoje standarde ESG. Vzpostavitev tovrstne skupnosti je mogoča tako na obstoječih sončnih elektrarnah kot ob izgradnji novih,« dodaja Istenič.
Nadaljuje: »Podjetjem ponujamo prilagojene rešitve za nakup energije po različnih cenah. Pripravili pa smo tudi novo storitev, skupaj s Skupino GEN, katere del je tudi Nuklearna elektrarna Krško. Ta novost prihaja kot odziv na izkušnjo iz nedavne energetske krize – dolgoročni zakup jedrske energije iz Krškega z zamejeno ceno. Gre za pogodbo med proizvajalcem električne energije in končnim odjemalcem po dogovorjeni ceni za daljše obdobje, kar zmanjšuje volatilnost in povečuje predvidljivost stroškov.«
Celotni članek si lahko preberete v najnovejši številki revije Podjetna Slovenija.
NOVA IZDAJA: O Janji Garnbret malo drugače. | NAROČILO REVIJE
Sorodni prispevki