9 izzivov evropske industrije

Čeprav je ta hip v ospredju evropskih in tudi slovenskih skrbi avtomobilska industrija, pa ta ni edina v Evropi, ki se spopada z resnimi izzivi.

Strokovnjaki ocenjujejo, da bi lahko v petletnem obdobju prišlo do preusmeritve oziroma realokacije od 16 pa vse do 25 odstotkov svetovne trgovine, pravi Katja Zajc Kejžar, predstojnica Katedre za mednarodno ekonomijo in poslovanje na Ekonomski fakulteti v Ljubljani: »Pričakovati je rekonfiguracijo oziroma prestrukturiranje globalnih verig vrednosti (GVV), deloma tudi zaradi ločevanja GVV med ZDA in Kitajsko, Rusijo in EU.

Po drugi strani nekateri trgi uspešno izkoriščajo tehnološko vojno med ZDA in Kitajsko, denimo Maroko ter nekatere države JV Azije in Mehika, navaja Katja Zajc Kejžar.

Poglejmo, kje so največje težave industrije Evropske unije in posledično tudi Slovenije.

1. Energetska kriza.

Zvišanje cen energije, zlasti plina in električne energije, je znatno povečalo proizvodne stroške.

2. Visoki proizvodni stroški.

Stroški dela in regulativni stroški v EU so pogosto višji kot v drugih regijah, kar zmanjšuje konkurenčnost evropskih podjetij.

3. Globalna konkurenca.

Slovenija in Evropa zaostajata za konkurenco, poleg tega pa imamo tudi šibko rast produktivnosti, opozarja Katja Zajc Kejžar. Povečana konkurenca iz Azije in drugih regij pritiska na evropske proizvajalce, ki se težje prilagajajo nizkim stroškom proizvodnje. Prav zaradi velikega uspeha kitajske avtomobilske industrije se je ta panoga pri nas zdaj znašla v hudi krizi.

4. Naraščajoče ovire v mednarodni trgovini.

Dodatne carine in številni necarinski ukrepi dodatno zmanjšujejo konkurenčnost Evrope v svetu, poudarja Katja Zajc Kejžar: »To je odraz vse bolj agresivnih trgovinskih in industrijskih politik.« Evropa je strateško odvisna od virov iz drugih delov sveta, zato so gospodarska tveganja še toliko večja, pa opozarja državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Matevž Frangež.

5. Podnebne spremembe in regulacije.

Zeleni prehod je nujen in neizogiben. Strogost okoljskih regulacij in pritiski k zmanjšanju emisij zahtevajo velike naložbe in prilagoditve.

6. Tehnološki prehod.

Potreba po digitalizaciji in uvajanju novih tehnologij zahteva dodatne naložbe, kar je za mnoge podjetnike lahko obremenjujoče. Po drugi strani pa zaostanek pri uvedbi digitalnih tehnologij zmanjšuje učinkovitost teh podjetij.

7. Geopolitična negotovost.

Napetosti v mednarodnih odnosih, ki se v zadnjih tednih še dodatno stopnjujejo, vplivajo na stabilnost trgov in investicij, izpostavlja Katja Zajc Kejžar.

Preusmeritev proizvodnje. Mnogi proizvajalci so proizvodnjo preusmerili v države z nižjimi stroški, to pa zmanjšuje industrijsko bazo v EU.

8. Togi administrativni procesi.

Teh po Frangeževih besedah še nismo prenovili s potencialom digitalizacije, velikih podatkov in umetne inteligence.

  Sorodni prispevki

Pomakni se na vrh