3 finančni digitalni trendi pri nas
1. Mobilne aplikacije
S tovrstnimi mobilnimi aplikacijami lahko klasične banke konkurirajo digitalnim bankam, a le v kombinaciji z brezplačnimi ali nizkocenovnimi bančnimi storitvami, kot so brezplačni transakcijski računi, nizke provizije za mednarodna plačila, brezplačni dvigi gotovine na bankomatu doma in v tujini, enostavnost odpiranja in upravljanja računa ter dodatne storitve, kot je na primer turistično zavarovanje prek Revoluta.
Pri digitalnih bankah je velika prednost tudi dobro obrestovanje kratkoročnih depozitov in varčevanj, čemur banke težko konkurirajo. Seveda pa ni odveč opozoriti na morebitne davčne obveznosti in varnost iz tega naslova (odvisno od digitalne banke).
2. Plačilne storitve in denarnice
Fintech aplikacije, kot so PayPal, Apple Pay, Google Wallet in AliPay omogočajo preprosta in hitra mobilna plačila, nekatere tudi mikroposojila ali celo kartične storitve. Prednost je tudi omogočanje mednarodnih transakcij z nizkimi provizijami.
Bankam ostane povezovanje lastnih mobilnih aplikacij z njimi, razvile pa so tudi posebno slovensko aplikacijo Flik, ki omogoča hitra nakazila med fizičnimi osebami, vseh slovenskih bank, le ob pomoči telefonske številke. Za podjetniki so na primer v NLB predstavili tudi aplikacijo za mobilne telefone NLB smart POS, s katero lahko pametni telefon uporabljamo kot POS-terminal. Pri OTP se bodo tako kot NLB kmalu povezali tudi z Garmin Pay.
3. Trajnostnost in zelena preobrazba
Banke se aktivno ukvarjajo s trajnostnimi produkti in ESG-usmeritvijo, kar pomeni, da je poslovanje vse bolj digitalizirano in avtomatično oziroma po domače brezpapirno. Pojavljajo se tudi razni »zeleni« produkti, na primer krediti za trajnostne investicije.
DECEMBRSKA IZDAJA: TOP IZVOZNIKI | NAROČILO REVIJE
Sorodni prispevki