8 korakov poročanja ESG

Mag. Vanesa Čanji, direktorica Fit media, d. o. o, ter strokovnjakinja za trajnostni razvoj in trajnostno poročanje z več kot 20-letnimi izkušnjami predlaga naslednje korake.
1. Določitev zavezanca za poročanje.

Podjetje preveri, ali je zavezano za poročanje v skladu z direktivo CSRD. Če izpolnjuje dva od treh kriterijev (vsaj 250 zaposlenih, vsaj 50 mio EUR prihodkov, vsaj 25 mio EUR bilančne vsote), mora pripraviti ESG-poročilo po standardih ESRS. Če ni zavezano, oceni, zakaj želi poročati (zahteve partnerjev, lastna želja in podobno) in izbere ustrezen pristop (GRI, ISSB ali poenostavljen pristop).

2. Imenovanje vodje trajnostnega poročanja.

Podjetje imenuje odgovorno osebo za trajnostni razvoj in sestavi strokovno ekipo za pokrivanje vseh potrebnih področij trajnostnega razvoja. Pogosto se obrne na zunanje strokovnjake. Vodja trajnostnega poročanja pripravi časovnico projekta.

3. Določitev najpomembnejših trajnostnih tem.

Kompetentna skupina določi ključne trajnostne teme z uporabo metodologije dvojne pomembnosti. To vključuje vpliv podjetja na okolje in ljudi ter vpliv trajnostnosti na uspešnost podjetja.

4. Analiza vrzeli.

Skupina pregleda potrebne podatke za poročanje po standardih ESRS. Izvede analizo vrzeli, kjer popiše naloge, ki jih je treba opraviti, da zapolni pomanjkljivosti. Pregleda obstoječe kazalnike ESG in določi strateške cilje za kratko-, srednje- in dolgoročno obdobje.

5. Imenovanje poročevalcev in nadzornikov.

Na podlagi preteklih korakov podjetje imenuje poročevalce za posamezna področja in nadzornike ter jim konkretno razdeli naloge. Pomemben je sistematičen pristop zaradi povezanosti področij.

6. Sodelovanje z revizorjem.

Če je podjetje zavezano za poročanje, je priporočljivo zgodnje sodelovanje z revizorjem, saj direktiva zahteva enako raven revizorjevega pregleda kot pri drugih delih letnega poročila.

7. Izjava o trajnostnosti.

ESG-poročilo je strukturirano kot Izjava o trajnostnosti in je del letnega poročila. Treba je poskrbeti za usklajenost in prepletanje vsebin, da se izognemo neusklajenosti ali podvajanju.

8. Analiza in izboljšave.

Po izidu poročila je pomembno, da se z določene časovne distance to ponovno analizira. Prav tako naj se analizira poročila konkurentov in tistih podjetij, ki so pripravila najkakovostnejša ESG-poročila. Na podlagi primerjalne analize se pripravi predlog izboljšav za naslednje poročilo.

Celotni članek si lahko preberete v zadnji številki revije Podjetna Slovenija.

  Sorodni prispevki

Pomakni se na vrh