»V vsaki vojni se posli z orožjem merijo v milijardah dolarjev.«
»Problem vidim v celotni EU, ne samo v Nemčiji. To je povezano z vojno v Ukrajini. Ruski napad na Ukrajino se je februarja 2022 zgodil v času, ko je bilo gospodarstvo EU v močni konjunkturi. Pričakovali smo, da bo vojna trajala mesec, dva, tri. Od julija 2022 naprej pa smo se vsi nekako zavedali, da bo konflikt trajal bistveno dlje.
V Niku opažamo padec v vseh dejavnostih v EU: v lesni industriji, gradbeništvu, avtomobilski industriji. Vsaj za 20 odstotkov, v gradbeništvu še za več.
EU namenja 30 milijard evrov letno vojni v Ukrajini. Po besedah analitikov plačujemo desetkrat dražjo električno energijo kot Kitajci. Podjetja iz EU glede na čas pred vojno za električno energijo plačujejo trikrat več.
Za vsemi vojnami zadnjih 40 let v svetu stoji ameriški orožarski lobi. V vsaki vojni se posli z orožjem merijo v milijardah dolarjev. Tudi to, kar se dogaja okoli Izraela in v Ukrajini, je vsaj deloma povezano z doseganjem pospeškov v prodaji ameriškega orožja. Mislim, da je to najpomembnejši razlog za vojno v Ukrajini.
Gospodarstveniki lahko storimo vsaj to, da poskušamo kaj več prodati izven Evrope. A to je pogosto misija nemogoče. Danes je namreč proizvodnja EU predraga. Imamo predrago delovno silo, predrago električno energijo, previsoke davke, predrage materiale EU za proizvodnjo. Cenovno smo nekonkurenčni.
Vsak izdelek je danes na Kitajskem narejen od 40 do 50 odstotkov ceneje. V takšnih razmerah v EU zato po mojem mnenju množična proizvodnja ni mogoča. Ob takšnih ukrepih EU v Bruslju se bo zapiranje tovarn na prostoru EU samo še povečevalo.«
Toda ali potem sploh ostane še kakšna točka optimizma?
»Če ima podjetje res inovativen izdelek, potem bo mogoče uspelo na trgih zunaj Evrope. Če hočemo ohraniti vsaj del množične proizvodnje v EU, pa moramo izboljšati pogoje za poslovanje podjetij v EU. Konkretno: takoj ukiniti CO₂ kupone, ki so popoln nesmisel, odpraviti ukrep o prepovedi proizvodnje in prodaje avtov z motorjem na notranje izgorevanje do leta 2035 na trgu EU in počakati na tak dogovor na ravni vsega sveta.
Vsem deležnikom v EU je treba omogočiti občutno nižjo ceno električne energije. Formula EU za izračun cene električne energije na osnovi proizvodnje iz plina je velik nesmisel.«
Sorodni prispevki