Kaj naj stori Evropa, da bo bolj konkurenčna?

»Slovenska in evropska podjetja bi se morala pridružiti mednarodnim organizacijam, ki sodelujejo z Evropsko komisijo pri izvajanju Zakona o kritičnih materialih, kot so ERMA (Evropska zveza za surovine: 219 podjetij, 13 vladnih organizacij, 38 združenj, 44 univerz ...), IRMA (Mednarodna zveza za odgovorno rudarstvo), EIT Raw Materials (Evropski inštitut za inovacije in tehnologijo), IMA (Mednarodno združenje za minerale), EU Solar Iniciative in EBA (Evropska zveza za baterije)

Skupaj bi morali določiti strategije, ki jih je treba sprejeti, ter poiskati najboljši način za financiranje raziskav in razvoja ter obnovo evropske proizvodne strukture, da bi zadovoljili vsaj 50 odstotkov potreb po bistvenih ali strateških materialih, tudi z zasebnimi skladi z javnim jamstvom.«

Tako pravi priznani strokovnjak za nabavo Giovanni Atti. In kako naj se strateško pripravimo na prihodnost? Atti odgovarja:

»Evropa potrebuje celovito strategijo za zmanjšanje svojih odvisnosti (na področjih kritičnih surovin in procesov). EU bi morala biti enotna in se hitro odzvati; v mesecih, ne v desetletjih. Dokončati mora tudi energetski in digitalni prehod, ker je to ključnega pomena za našo prihodnost.

EU mora biti odprta, hkrati pa mora varovati svojo gospodarsko stabilnost. Vzpostaviti mora skupno energetsko infrastrukturo in dokončati unijo kapitalskih trgov, da olajša naložbe podjetij v visokotehnološke projekte, povezane s kritičnimi surovinami.«

Celotni intervju z Giovannijem Attijem si lahko preberete v novembrski številki revije Podjetna Slovenija.

  Sorodni prispevki

Pomakni se na vrh