Promocijsko besedilo

Dan slovensko – nemškega gospodarstva: »Rabimo kavcijski sistem.«

Prihodnost krožnega gospodarstva je ključna za konkurenčnost Evrope in varovanje okolja, so se strinjali slovenski in nemški strokovnjaki na strokovni razpravi v okviru Dneva slovensko-nemškega gospodarstva 2025, ki se je odvil včeraj na Bledu.

Dagmar von Bohnstein, predsednica Slovensko-nemške gospodarske zbornice, je opozorila, da podnebnih sprememb ne moremo več prezreti, četudi se pozornost javnosti včasih odmika od okoljevarstva.

Julia Neblich, namestnica veleposlanice Zvezne republike Nemčije v Sloveniji, pa je izpostavila, da se Nemčija kljub vodilni vlogi v recikliranju zaveda, da je treba govoriti tudi o rešitvah, ki niso le ekološki naravnane, temveč tudi poslovno optimalne in da se še naprej vlaga v rešitve, ki so okolju prijazne.

Nemški primer uspešne uvedbe kavcijskega sistema je predstavila Isabella Artadi iz Deutsche Pfandsystem GmbH. Ta sistem omogoča reciklažo kar 98 % plastenk. In čeprav se je sistem sprva zdel problematičen, so se ljudje potem kasneje nanj navadili in ga povsem sprejeli. Danes tako v Nemčiji beležijo najvišji odstotek vrnjene embalaže na svetu.

Promocijsko besedilo

Slovenija je pripravljena na uvedbo kavcijskega sistema, kar je dokazal tudi pilotni projekt Lidla, ki je bil izveden v sodelovanju z dobrodelno organizacijo, kjer so testirali recikliranje steklenic. 

Na sklepnem panelu so govorniki razpravljali o pripravljenosti Slovenije za uvedbo podobnega sistema. Dr. Petra Medved Djurašinović iz GZS je poudarila, da imamo pripravljen koncept, več kot 90 % slovenskih potrošnikov podpira uvedbo kavcijskega sistema, a napredka v tem trenutku ne ovira le pomanjkanje politične volje, temveč tudi nasprotovanje določenih deležnikov.

  Sorodni prispevki

Pomakni se na vrh