Kdo so največji podjetniki na Slovenskem?

Bilanca, povej, kdo je največji podjetnik v deželi tej? Revija Podjetna Slovenija v sodelovanju z družbo Dun & Bradstreet Slovenija prvič objavlja lestvici največjih podjetnikov v Sloveniji; tako podjetij po nekonsolidiranih bilancah kot skupin, torej po konsolidiranih podatkih.

Kdo so največji slovenski podjetniki, ki poslujejo v Sloveniji in imajo doma svoja podjetja? Ker se velikost podjetnikov in njihova uspešnost lahko merita različno, objavljamo več lestvic, torej po različnih merilih.

Absolutno največji po prodaji: Boštjan Bandelj

Po nekonsolidirani prodaji za leto 2021 (kar je zadnje leto znanih bilanc) je največje slovensko podjetje, ki je v lasti podjetnice ali podjetnika, Belektron Boštjana Bandlja, z neverjetnih 2,45 milijarde evrov prodaje.

Ta družba, ki trguje z okoljskimi, emisijskimi kuponi, se je tako povsem približala prihodkom celotne skupine Orbico, ki po nekaterih merilih velja za najmočnejšo skupino podjetij v lasti podjetnika v JV Evropi. Gre za Branka Roglića, Hrvata, ki ima tudi slovensko državljanstvo.

Slovenski Orbico je na drugem mestu omenjene lestvice, a je ustvaril le 11 odstotkov prodaje prvouvrščenega Belektrona. Morda je presenečenje tudi, da sta na 3. in 4. mestu Jagros družine Jager in Preskok Željka Radilovića prehitela Igorja Akrapoviča oziroma družbo Akrapovič, d. o. o.

A če izvzamemo premočni Belektron, ki je ustvaril skoraj trikrat večjo EBITDA in dvakrat večji donos na kapital kot po obeh merilih drugouvrščeni Akrapovič, je treba pred Igorjem Akrapovičem vendarle sneti klobuk. In to po kazalniku, ki ga izračuna malokdo.

Pri Akrapoviču daleč največ zaposlitev

Belektron namreč po zadnjih javno znanih podatkih zaradi narave svoje dejavnosti ne potrebuje veliko zaposlenih. Le devet jih je bilo leta 2021, v družbi Akrapovič pa jih je kar 1.440. Za plače je to podjetje zato vsak mesec namenilo skoraj tri milijone evrov, 36 milijonov evrov v celotnem letu.

Velika zaposlovalca sta tudi Nomago Darka Klariča z blizu 900 zaposlenimi in Jagros družine Jager z več kot 750 delavci. Po dodani vrednosti na zaposlenega pa kraljujejo KMAG Marjana Habiča z družino, Preskok Željka Radilovića ter Rastoder Izeta in Hajrije Rastoder. Pri razvrstitvi podjetij velikih podjetnikov po dodani vrednosti na zaposlenega smo upoštevali le podjetja z vsaj desetimi zaposlenimi.

Kje so najvišje plače?

A nihče od prej omenjenih ni med tistimi, ki izplačujejo najvišje plače. Na tej lestvici so na vrhu Cablex, d. o. o., Medis, d. o. o., in Medis Group, d. o. o., ter Calcit, d. o. o. Prvi zaposluje 20 ljudi, oba Medisa skupaj 188, Calcit pa 176. Povprečne plače se gibljejo od dobrih 3.700 evrov bruto v Medis Groupu do več kot 5.500 evrov bruto v Cablexu.

Panoge teh podjetij so različne. Oba Medisa v lasti Toneta Strnada domujeta v farmaciji. Calcit Matevža in Mihe Kirna je med vodilnimi proizvajalci kalcijevo-karbonatnih pigmentov, polnil in granulatov v Evropi. Cablex, d. o. o., v lasti Štefana Krajnca, Igorja Slavinca, Antona Pušarja in še nekaterih pa je krovna družba skupine Calcit, saj je na lestvici tudi Cablex-M s skoraj 360 zaposlenimi.

Rastoder po prodaji na vrhu največjih podjetniških skupin

Cablex je ena od podjetniških skupin, ki so v zadnjih 30 letih zrasle na slovenskih tleh. A na vrhu vseh podjetniških skupin po konsolidirani prodaji je podjetje Rastoder Izeta in Hajrije Rastoder, znanih predvsem po osnovnem poslu z bananami. Že omenjeni Cablex je tretji. Vmes na drugem mestu pa je Plasta Franca Freliha, ki je iz obrti v zadnjih 30 letih stkal močno skupino zelo različnih podjetij: poleg Plaste so v njej še S. E. P., Tovarna olja Gea, Dana, Termoplasti Plama, Plama-pur …

Tudi Jagros družine Jager, G4 Group družine Gregorič, Adventura Investments družine Klarič, Janus Trade Franja Žnidarja, Imo-real Staneta Polaniča in Jožeta Horvata ter Calcit so uvrščeni pred Akrapovič skupino. A slednja je med prvimi tremi po EBITDA in na drugem mestu po vrednosti kapitala. Na vrhu po kapitalu je Garnol Jurija Krča, sicer znanega iz družb T2 in Gratel. Tretja pa je Plasta Franca Freliha.

Akrapovič, d. o. o., zaposluje veliko ljudi, a skupina Cablex 2-krat več

Če bi pogledali samo posamična podjetja, bi od vseh podjetnikov prav Igor Akrapovič za plače namenil največ. A če pogledamo skupine, so tri med njimi večje zaposlovalke kot Akrapovič, d. o. o.

To so Cablex Štefana Krajnca, Igorja Slavinca, Antona Pušarja in še nekaterih solastnikov, ki zaposluje že okoli 3.000 oseb, Amal naložbe Aleša Mozetiča in Alenke Mozetič Zavrl (ki sta tudi 60-odstotna lastnika pekarske skupine Don Don) ter Pijaro družine Pistotnik (ki obvladuje tudi skupino Pistotnik). Slednji so znani po dejavnosti varovanja.

Celotna skupina Cablex tako zagotovo vsak mesec za plače svojih zaposlenih nameni še bistveno več kot Akrapovič, d. o. o., ki za plače odmeri okoli tri milijone evrov.

Klariči s heterogeno skupino podjetij

Nekateri največji slovenski podjetniki so na domačih tleh sestavili prav zanimive skupine. Že zdavnaj so postali investitorji, ne samo podjetniki, ter imajo na lestvici največjih skupin in največjih podjetij v lasti po več podjetij.

Družina Klarič, predvsem oče Darko in sin Tilen, obvladuje kar nekaj znanih podjetij iz različnih panog: trgovino s tehničnim blagom Big Bang, zakupnika medijskega prostora Publikum, prevozniško podjetje Nomago, Anticus, ki nastopa na trgu najema vozil, pa Adventuro Investments, Bidigital in Adventuro. Torej obvladuje kar osem družb samo z obeh lestvic, ki ju objavljamo v tej izdaji revije.

Med podjetnicami finance najbolje obvladuje A. Ž. K.

V finančni industriji in industriji demografske prihodnosti (upravljanju zasebnih domov s starejšimi občani) med podjetniki kraljuje Alenka Žnidaršič Kranjc z družino. Samo na obeh tokratnih lestvicah so njihove skupine AZ Deos, Prva Finance in Skupina Prva ter podjetje Deos. Tako bi lahko rekli, da je Alenka Žnidaršič Kranjc najmočnejša novodobna podjetnica.

Družino Polanič s partnerji najdemo v Panviti, Panviti mesninah, Panviti MIR, Imo-Realu in Regalu, nekoliko skrivnostnega Aleksandra Jereba pa v Akustiki Group in Kompas shopu. Kaj vse obvladuje Franc Frelih prek Plaste, smo že omenili. Seveda pa podobno velja za druge: denimo za družino Gregorič okoli skupine G4 Group, pa medijsko skupino okoli družine Odlazek, ki je imela sicer močnega solastnika v podobi DUTB. Slednjemu je januarja uspelo s sodbo izločiti Odlazkove iz skupine Salomon, vendar sodba še ni bila pravnomočna.

V letih epidemije so trpeli, a iz nje izšli različno

Med epidemijo so zaradi različnih razlogov trpela tudi mnoga podjetja velikih podjetnikov. To se vidi iz odpisov vrednosti oziroma razlike med EBITDA (izidom pred davki, obrestmi in amortizacijo) in EBIT (poslovnim izidom iz poslovanja), pa tudi iz podatkov o čisti izgubi.

Med skupinami je leta 2021 največjo razliko med EBITDA in EBIT zabeležila skupina Interblock Joca Pečečnika, ki je družbo medtem že prodal. Prav tako skupini Numina in CPK Igorja Ukote, ki se je po poročanju medijev pred leti znašel celo v kriminalistični preiskavi, in Andraž Stegu, ki posredno prek Papirusa obvladuje papirnico v Goričanah.

Te skupine, razen CPK, so zabeležile tudi izgubo. So pa precejšno razliko med EBITDA in EBIT zabeležile tudi skupine v lasti družine Polanič, družine Klarič, družine Odlazek …

Po drugi strani skupine v lasti družine Pistotnik, Tone Strnad, Aleksander Jereb, družina Batagelj, Igor Akrapovič, družina Jager, GMT družin Gider in Karoly, Franc Frelih beležijo velik delež kapitala v sredstvih svojih skupin – več kot 65-odstotnega.

Kako smo pripravili lestvici?

Da bi našli čim več podjetnikov, ki so presegli našo tradicionalno lestvico Top 500 MSP (malih in srednjih podjetij), smo skupaj z družbo Dun & Bradstreet Slovenija pogledali tako med nekonsolidirane kot med konsolidirane zadnje znane podatke, torej za leto 2021.

V obeh primerih smo pregledali vsa velika podjetja, ki hkrati niso izbrisana in imajo registriran tip subjekta gospodarska družba, samostojni podjetnik ali zadruga (ne pa zavarovalnica, banka, ministrstvo, društvo ali zavod).

Med temi smo ob pomoči podatkov o lastniški sestavi in drugih naših novinarskih podatkov izbrali podjetja in skupine, ki so v lasti podjetnikov. Ob tem smo z lestvice izločili tiste družbe, ki imajo po našem vedenju znano nepodjetniško zgodovino, denimo da so nastala s pidovsko tranzicijo.

Nastali sta osnovni lestvici največjih podjetij v lasti podjetnikov (po nekonsolidirani prodaji) in največjih skupin v lasti podjetnikov (po konsolidirani prodaji). Vse druge lestvice so izvedenke iz teh dveh osnovnih lestvic.

  Sorodni prispevki

Pomakni se na vrh