Kako do razogljičenja & nižjih cen?

Preverili smo, kaj je dobro vedeti na področju energije pred vstopom v leto 2023.

Kako se čim bolj znajti na področju energetike v novem letu? Odgovarjata strokovnjaka Urška Kalan in Aleš Koželjnik.

Kalanova: pričakovana cena 150–300 €/MWh

»Cene zemeljskega plina so se letos povzpele na približno desetkrat višjo raven od običajne. To je zaradi upadle ruske dobave posredno povzročilo samo rast cen električne energije. Če je lani ruski plin dosegal okrog 40 odstotkov evropskega uvoza, pa po nedavnih zmanjšanjih dobave znaša samo še približno 9 odstotkov uvoza. Ključno bo torej povečanje čezmejnega trgovanja s plinom in električno energijo za zaščito državnih interesov,« pojasnjuje Urška Kalan iz podjetja Borzen.

| Nasvet za podjetja:

Podjetja naj čim prej uvedejo aktivnosti za nižanje stroškov energentov – ali z lastnim znanjem ali s pomočjo zunanjih, neodvisnih strokovnjakov. Pomemben je celostni pristop:

  • nižanje same potrebe po energiji,
  • uvedba spremljanja rabe z energetskim upravljanjem,
  • uvedba vedenjskih sprememb uporabnikov,
  • večanje energetske samozadostnosti z OVE,
  • sklenitev dolgoročnih pogodb za dobavo zelene energije prek cPPA (Corporate Power Purchase Agreements) in
  • izraba možnosti monetizacije iz obstoječe energetske infrastrukture.

Tako navaja Aleš Koželjnik, direktor podjetja Kolektor sETup. Poleg tega svetuje vzpostavitev akcijskega načrta za prebroditev zime ob pomoči neodvisnih strokovnjakov, ki ne ponujajo opreme ali dobavljajo energentov.

Kalanova svetuje, naj podjetja še ne podpisujejo dolgoročnih pogodb za nakup električne energije, saj trenutne cene na trgu krepko presegajo realno vrednost. »Po zadnjem dogovoru na evropski ravni, (in) če bo sprejeta predvidena reforma na ravni EU (do konca letošnjega leta), se bo cena električne energije pričakovano gibala med 150 in 300 EUR/MWh,« dodaja Kalanova.

Z državo o sintetičnem plinu in vodiku

»V EU smo zakonsko zavezani k popolnemu razogljičenju do leta 2050. Zaradi prihajajoče Direktive o trajnostnem korporativnem poročanju (Corporate Sustainability Reporting Directive), ki bo določena podjetja zavezala k razkrivanju nefinančnih dejavnikov že v letu 2024, bodo morala podjetja začeti resno razmišljati o vzpostavitvi strateškega načrta za doseganje ciljev brezogljičnosti ter družbene in okoljske blaginje. Tudi nefinančni dejavniki bodo namreč v prihodnje krojili uspešnost in ugled podjetij,« pravi Koželjnik.

| Nasvet za podjetja:

»Težave so v abnormalnih cenah energentov ter novi trgovalni shemi z emisijami toplogrednih plinov z bistveno nižjo količino brezplačnih kuponov in podvojenimi cenami emisijskih kuponov v letošnjem letu. Zmanjšati moramo tudi toplogredne pline. Težava pa je v tem, da je v Sloveniji delež industrije v BDP glede na povprečje v EU še vedno visok,« opozarja Kalanova.

Podjetjem zato svetuje, naj v prihodnje poskrbijo za prehod v nizkoogljično krožno gospodarstvo, posodobitev proizvodnih procesov, spodbujanje projektov snovne in energetske učinkovitosti, uporabo nizkoogljičnih tehnologij, razvoj in proizvodnjo novih trajnostnih izdelkov in storitev, zmanjšanje rabe toplote, vzpostavitev infrastrukture in tudi za pomoč (sami) državi pri oblikovanju ustreznega zakonodajnega okvira za uporabo sintetičnega plina in vodika v proizvodnih procesih.

Energetski pregledi: do 40 % prihrankov

Nekaj praktičnih nasvetov za prihranek energije in s tem znižanje stroškov v podjetju nam je zaupala Kalanova:

Energijske oznake. Pomagajo vam lahko pri izbiri energijsko učinkovitih aparatov, s katerimi lahko prihranite denar. Preučite, katera področja poslovanja porabijo največ energije. Navadno bo največ energije porabila oprema, ki vključuje ogrevanje in hlajenje, ter oprema za sam proizvodni proces. Lahko rečemo, da je energetska prihodnost tako v storitvah kot v podatkih.

Ocena energetske učinkovitosti oziroma izvedba tako imenovanega energetskega pregleda. Strokovnjaki na podlagi (dostopnih) podatkov in ogleda podjetja izmerijo vašo trenutno porabo energije in emisije toplogrednih plinov, podajo prednostna priporočila za ukrepe energetske učinkovitosti in podobno.
Dosedanji energetski pregledi z določenimi in izvedenimi ukrepi so pokazali, da so lahko prihranki tudi do 40-odstotni glede na porabo energije v podjetju pred pregledom. V povprečju pa znašajo od 16 do 20 odstotkov. V primerjavi s tem je strošek strokovnjakov zanemarljiv.

Obnovljivi viri energije. Med bolj zanimivimi rešitvami je fotovoltaična elektrarna, ki zmanjšuje vaš ogljični odtis in omogoča energetsko neodvisnost, prinaša pa tudi prihranke pri mesečnih stroških električne energije. Investicija se povrne v 7 do 10 letih od postavitve in ima življenjsko dobo 30 let.
Za samo postavitev elektrarne so najbolj primerne strehe, usmerjene na jug, jugovzhod ali jugozahod in imajo naklon med 20 in 60 stopinjami. Vse druge imajo večje izgube. Do sredine januarja je aktualen tudi razpis Ministrstva za infrastrukturo za investicije, višje od 100 tisoč evrov, za postavitev elektrarne do 10 MW moči pod določenimi drugimi pogoji, navedenimi v razpisu.

Pomakni se na vrh