5 trendov pri načrtovanju svetlobe

Preverili smo, kaj je novega in kakšni so trendi na področju načrtovanja svetlobe ter zakaj je dobra luč pomembna za delovni proces.

Ko razmišljamo o svetlobnih rešitvah, je pravočasno in strokovno načrtovanje svetlobe predpogoj za izogibanje napakam, nepotrebnim stroškom in neustrezni osvetlitvi,« pravi Marino Furlan, ustanovitelj in direktor Intra Lightinga, ponudnika arhitekturnih svetil in celovitih svetlobnih rešitev: »Svetloba vpliva na motivacijo, produktivnost, počutje in zdravje.«

Kako načrtovati svetlobne rešitve?

Svetlobo danes načrtujemo za različne potrebe. Podjetja, ki se odločajo za investicije v novo razsvetljavo, naj se najprej lotijo podrobnega projekta, v katerem določijo:

  • potrebne ravni osvetljenosti,

  • predvideno porabo električne energije in

  • življenjsko dobo razsvetljave, s katero so povezani stroški vzdrževanja.

»Pomembna je tudi izbira trajne rešitve z jamstvom pet let, ki je danes že skoraj standard,« poudarja Peter Zelnik, ustanovitelj in direktor podjetja MTSI Lighting, enega od vodilnih podjetij na področju profesionalne razsvetljave. Pomembno je predstaviti različne možnosti osvetlitve ter pri tem upoštevati potrebe ljudi in proračun. Furlan izpostavlja tudi vidik trajnosti. »V tem pogledu bi opozoril še na kakovost svetilk, možnost njihovega recikliranja in energetsko varčnost, ki ni samo sodoben trend, pač pa na našem planetu postaja že nujnost.«

Trendi na področju svetlobnih rešitev
Svetila z vgrajenimi svetlobnimi viri.

Trend uporabe LED-svetil z vgrajenimi svetlobnimi viri se bo nadaljeval tudi v prihodnosti. Zamenljive LED-sijalke so postale preteklost zaradi nižje učinkovitosti in življenjske dobe, pravi Peter Zelnik. Svetila z LED-tehnologijo so varčna in energetsko učinkovita. Izberite kakovostna z integrirano LED-tehnologijo, in ne svetilk, v katere se vgradijo retrofit LED-sijalke, svetuje Marino Furlan.

Svetloba, ki sledi naravnemu ciklu človeka.

Vključevanje spreminjajoče se barvne temperature bele svetlobe je del tehnologije trajnostne razsvetljave. »Ta tehnologija je usmerjena v človeka ter uravnoveša vizualne, čustvene in biološke potrebe ljudi, kar pozitivno vpliva na 24-urni cirkadiani ritem človeškega telesa,« pojasnjuje Furlan. »Takšna dinamika osvetlitve, imenovana Human Centric Lightning oziroma integrativna razsvetljava,« pravi Zelnik, »sledi dinamiki dnevne svetlobe prek:

  • spreminjanja osvetljenosti,

  • spreminjanja barvne temperature,

  • spreminjanja smeri svetlobe.«

Izberite kakovostna z integrirano LED-tehnologijo, in ne svetilk, v katere se vgradijo retrofit LED-sijalke, svetuje Marino Furlan.

Trajnost in personalizacija.

V prihodnje bo naraščala prodaja inteligentne razsvetljave, ki v povezavi z različnimi senzorji omogoča krmiljenje, samodejno zatemnjevanje in s tem varčevanje energije ter vpliva na življenjsko dobo svetil, pravi Zelnik. Personalizirane rešitve ob pomoči pametne razsvetljave pomagajo razbremeniti posameznikove oči glede na čas dneva in delovne naloge, osvetlitev preostanka stavbe pa je krmiljena po vnaprej definiranih pravilih.

Kombinacija svetlobe z akustiko.

Razvoj svetil vse bolj stremi k združevanju svetlobe in akustike. To pomeni, da so v svetilke implementirani akustični materiali ali da so svetilke integrirane v akustične materiale, ki vpijajo zvok ter zmanjšujejo hrup in odmev. Ti so lahko narejeni iz recikliranih materialov.

Cenovni vidik.

»Glede na trenutne razmere na trgu komponent lahko v naslednjih letih pričakujemo redne podražitve tudi pri svetilih, zato je v primeru izdelanega projekta smiseln čimprejšnji nakup,« svetuje Peter Zelnik.

Vključevanje spreminjajoče se barvne temperature bele svetlobe je del tehnologije trajnostne razsvetljave.

Novi trendi pri izolaciji

Izolacije z debelejšo steno. Izolacije, ki pospešujejo izvedbo gradbenih del. Izolacije, ki najbolj ustrezajo okoljskim vplivom. To so sodobni izolacijski trendi. »Povpraševanje po toplotnoizolacijskih materialih se ves čas krepi, panoga je v porastu. V obdobju 2021–2026 bo imela po napovedih več kot štiriodstotno letno rast,« navajajo pri podjetju Fragmat, specialistu za izolacijske produkte in rešitve.

Kaj kažejo trendi?

Razvoj v panogi izolacijskih materialov po besedah Saše Zečevića iz podjetja Izoterm Plama narekujejo naslednji trendi:

Materiali z debelejšo steno izolacije.

V želji po doseganju boljših učinkov izolacije in prihrankov se občutno povečuje uporaba tistih z debelejšo steno izolacije.

Kombinacija materialov, ki pohitri izvedbo gradbenih del.

Nova generacija izolacijskih materialov na trgu vključuje večslojno izolacijo in izolacijo, sestavljeno iz več različnih vrst materialov. Tako se zagotavlja vrhunska toplotna in zvočna izolacija, pojasnjuje Zečević. Na trgu se uveljavljajo predizolirane vodovodne in odtočne cevi, ki omogočajo hitrejšo in natančnejšo montažo cevovoda na posamezen objekt.

Materiali, ki najbolj ustrezajo okoljskim vplivom.

Spremembe norm in standardov imajo za cilj predvsem energetsko varčevanje (boljše izolacijske lastnosti), ognjevarnost in udobje bivanja (primer: akustična izolacija). Nove generacije izolacije morajo poleg toplotnih in zvočnih lastnosti zagotavljati najboljšo prilagoditev na naslednje okoljske vplive:

  • spremembo vlage,

  • UV-žarke,

  • velika temperaturna nihanja,

  • hitrost nanašanja izolacije pri gradnji,

  • skladiščenje, rokovanje in podobno.

Poleg tega mora biti življenjska doba izolacije novih generacij čim daljša, pojasnjuje Zečević.

 

Pomakni se na vrh