»Priložnosti bodo tuji razpisi za gradbene projekte.«

Poslovne napovedi za gradbeništvo za naslednji dve leti niso obetavne.

Če bo dela pri nas premalo, se lahko slovenska podjetja preusmerijo še na tuje trge, vendar ne vsa, pravi direktor Zbornice gradbeništva in industrije gradbenega materiala pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) Gregor Ficko:: »Nekaj podjetij je to že naredilo. Priložnosti bodo tudi tuji razpisi za projekte, denimo na Balkanu.«

Ključno bo tudi prilagajanje, pišejo pri Easy Equities. Gradbeniki, ki lahko odgovorijo na šibko povpraševanje, obvladajo naraščajoče stroške ter izkoristijo priložnosti na trgih prenove in vzhodne Evrope, bodo v najboljšem položaju, da prebrodijo nevihto, navajajo v poročilu.

Kako pomaga država?

Kot že rečeno, je glavna težava sektorja primanjkljaj javnih infrastrukturnih projektov, kar je, logično, v domeni vlade. Tega, kar bi morali početi, ne počnejo. Pa je vendarle kaj, kar počnejo, da bi pomagali gradbenemu sektorju?

Konkretno za gradbeništvo nič, so nam povedali na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport. Ukrepi, ki jih izvajajo na gospodarskem ministrstvu, so na voljo za vse panoge, vključno z gradbenimi podjetji in z gradbeno panogo povezanimi podjetji, so nam povedali. Z ukrepi, ki so jih torej deležna tudi podjetja v gradbeništvu, med drugim podpirajo uvajanje digitalnih tehnologij, uvajanje krožnih in zelenih tehnologij, spodbujajo internacionalizacijo in dvigujejo podjetniške kompetence zaposlenih.

Katerih je 5 ključnih težav gradbenega sektorja pa lahko preberete v septembrski številki revije Podjetna Slovenija.

  Sorodni prispevki

Pomakni se na vrh