7 razlogov, zakaj so tuji študenti dobra izbira
- Maja Virant
- 7 maja, 2024
- Nasveti
- Foto: stock.adobe.com
1. Tuji študenti kot vrzel pri pomanjkanju delovne sile.
V Sloveniji vlada vsesplošno pomanjkanje kadrov na trgu dela. Poleg tega demografske napovedi kažejo, da bo na trgu dela vedno manj mladih kandidatov. Kvalificirani mladi iz tujih držav, ki imajo željo in motivacijo za šolanje in delo v Sloveniji, so zato več kot dobrodošli. Ti lahko zapolnijo to vrzel.
2. Dopolnitev specifičnih veščin.
Tuji študenti s seboj prinesejo specifične spretnosti, znanja, izkušnje, ki jih morda domači študenti nimajo (denimo za visoko strokovna in specializirana znanja).
3. Raznolikost.
Prihod tujih študentov v podjetje lahko vodi k večji inovativnosti in kreativnosti ter boljšemu reševanju problemov.
4. Povečanje produktivnosti.
5. Zapolnjevanje sezonskih potreb.
V turizmu so denimo večje sezonske potrebe po delavcih, ki jih ni mogoče zadovoljiti samo z domačo delovno silo.
6. Raznolikost in obogatitev lokalne skupnosti.
Prisotnost študentov iz tujih držav prispeva k raznolikosti in medkulturnemu izmenjevanju, kar je koristno za študente, delodajalce, šole in lokalno okolje, saj spodbuja strpnost in odprtost. Študentje se lahko učijo drug od drugega ter razvijajo nove perspektive in ideje.
7. Mednarodne povezave.
Študenti iz tujih držav lahko vzpostavijo mednarodne povezave in stike, ki so lahko v prihodnosti koristni pri iskanju zaposlitve ali poslovnih priložnosti.
4 plusi za tuje študente
Študentsko delo prinaša tudi konkretne koristi za tuje študente. Vesna Miloševič Zupančič našteva 4 največje:
1. Znanje slovenskega jezika.
Študenti iz tujih držav, ki opravljajo študentsko delo v Sloveniji, se med delom hitreje in lažje naučijo slovenskega jezika ter uporabne komunikacije, kar je koristno za njihovo izobraževanje in karierno pot.
2. Zagotovitev financ za preživetje.
Študenti in dijaki iz tujih držav si z opravljanjem študentskega dela sami zagotovijo sredstva za preživetje v Sloveniji. Študentsko delo zanje predstavlja tudi vir dodatnih prihodkov za kritje stroškov študija in življenja v Sloveniji.
3. Lažja integracija v okolje.
Ob delu in komuniciranju v slovenščini na delovnem mestu se lažje in hitreje integrirajo v naše okolje. Z zgodnjim vključevanjem mladih tujcev (že kot dijakov in študentov) v šolski sistem in študentsko delo bi se lahko povečala možnost, da tuji mladi v Sloveniji ostanejo dolgoročno, razvijejo pripadnost novi kulturi ter se izobrazijo v poklicih, ki jih država potrebuje.
4. Dodatne delovne izkušnje.
Študentsko delo v Sloveniji študentom iz tujine omogoča, da pridobijo delovne izkušnje, ki so lahko koristne za njihovo prihodnjo kariero in neposredno spoznavanje delodajalcev.
Celotni članek si lahko preberete v aprilski številki revije Podjetna Slovenija.
Sorodni prispevki