V čem se Slovenija razlikuje od Srbije?

Imate kakšen dober predlog za boljše podjetniško okolje?, je Goran Novković vprašal Simona Bastla, vodjo skupine Maskim. In katerega bi izbrali kot najbolj pomembnega?

»Država bi morala postati boljši servis za ljudi in podjetja. Naša podjetja tekmujejo s podjetji iz Avstrije, Italije, Švice, Nemčije … 

Če so pogoji za poslovanje v Sloveniji slabši kot v omenjenih državah, bodo domača podjetja manj konkurenčna.

Najboljše merilo za kakovost podjetniškega okolja v državi je število tujih investicij, ki niso motivirane s subvencijami države.«

Poznate Srbijo, kjer imate podjetje v Inđiji. Kako bi ocenili trenutno podjetniško okolje v Sloveniji in Srbiji? Kje je boljša Slovenija in zaradi česa je privlačnejša Srbija?

»V Srbiji je z dobro idejo in dovolj resursi mogoče uspeti. Organizacijska kultura se od slovenske razlikuje. Nujna je velika prisotnost in pa 100% obvladani procesi, sicer podjetje hitro zapelje po napačni poti.

V Sloveniji imamo politiko, ki je zelo oblastniška. Podjetništvo je določila za razrednega sovražnika, s katerim se stalno konfrontira. Na žalost marsikateri politik, ki pripravlja in sprejema zakonodajo, nima pojma o ekonomiji in ekonomskih zakonitostih ali pa se zavestno spreneveda, ker je v antikapitalističnem populizmu našel svojo tržno nišo. Nadpovprečni so sankcionirani, uspešno delo pa postaja nekaj, česar se je treba sramovati. Smer, v katero se pomikamo, je popolnoma napačna.«

Kaj bi morali storiti v Sloveniji, da bi hitreje dohitevali najbolj razvite?

»Trenutno najbolj razvitih ne dohitevamo, ampak se od njih oddaljujemo. Nujno bi bilo javno razčistiti, kaj družbi prinaša blagostanje, in temu primerno določiti prioritete.

Ali je to spodbujanje podjetniškega razvoja, ustvarjanje dodane vrednosti ter možnosti, da je nekdo z nadpovprečnim vložkom tudi nadpovprečno nagrajen, ker to na koncu pomeni več za vse. Ali pa se gremo pod krinko socialne pravičnosti socialno enakost, ki bo zavrla ves napredek in nas vse vrnila v čase, iz katerih smo se pred kratkim rešili.«

Celotni intervju s Simonom Bastlom si lahko preberete v zadnji številki revije Podjetna Slovenija.

  Sorodni prispevki

Pomakni se na vrh