Preberite tudi: Čiščenje in zaščita vrhunske kakovosti
Promocijsko besedilo
Predsednik DS: »Kako smo izgubili 150 mio €?«
»Nestabilno poslovno okolje. Prehitro menjavanje predpisov. Pred letom dni se je spremenil zakon o dohodnini, pa zakon o čezmejnem opravljanju storitev, zaradi katerega smo mimogrede izgubili okrog 150 milijonov evrov prilivov na leto v proračun, ker so se podjetja in z njimi zaposleni preselili v druge države. Na Hrvaško, v Avstrijo, na Slovaško … Zdaj je treba teh 150 milijonov evrov dobiti nekje drugje. Nepremišljenih sprememb zakonov, v pripravo katerih stroka ni vključena, je veliko. In to je problem.
Nujno bi bilo zagotoviti stabilno okolje, v katerem bodo zakoni veljali vsaj desetletje, da bodo gospodarstveniki lahko načrtovali svoje aktivnosti.«
Kaj je največja ovira za prihodnje poslovanje?
»Nepredvidljive odločitve. Nihče ne čuti stabilnega okolja. Zdaj se širi strah, kaj vse se nam bo še zgodilo. Napovedani sta sprememba pokojninske in zdravstvene zakonodaje, neke vrste reformi.«
Preberite tudi: Zmanjšajte si stroške ravnanja z odpadki
Promocijsko besedilo

»Ne smemo ustvarjati getov …«
»… odprti moramo biti za ljudi, ki so pripravljeni delati v Sloveniji,« pravi Marko Lotrič, predsednik državnega sveta.
Zakaj se morajo tudi podjetja zavedati, da je treba investirati v integracijo tujih delavcev?
Zakaj se je med podjetnike in gospodarstvo v Sloveniji naselila negotovost?
Nova nestabilnost.
»Da. In ne govorimo o zvišanju obremenitev za en odstotek, temveč do osem odstotkov. Pri čemer zmeraj govorimo o odstotnih točkah. Povečanje DDPO (davka od dohodka pravnih oseb) za tri odstotne točke v absolutnih zneskih pomeni 16-odstotno povečanje. Več kot polovico vsega, kar v Sloveniji ustvarimo, porabimo za plače. Po podatkih Evropske komisije iz leta 2023 sredstva za zaposlene predstavljajo 52 odstotkov BDP. Če bomo to maso plač obremenili še z dodatnimi davki za dolgotrajno oskrbo in pokojninsko reformo, bomo postali svetovni prvaki.
Posledično bomo nekonkurenčni. Za zdaj nas prehiteva le Nemčija za 0,4 odstotka, pri čemer je povprečje v državah EU 47 odstotkov. Najhuje pa je, da kljub zelo visokemu strošku plač do denarnic ljudi pride malo od tega.
Negotovost se je zato naselila v podjetništvo. Zakaj se tuja podjetja umikajo iz Slovenije? Ali pa domača podjetja odhajajo celo v Švico?«
Celotni intervju z Markom Lotričem si lahko preberete v zadnji številki revije Podjetna Slovenija.
Sorodni prispevki