Najprej so rasli v svetu, šele potem doma

Mebor razvija in proizvaja stroje za razrez lesa za globalne trge. Prvič se je uvrstil med največjih 600 podjetij v Sloveniji in tako tudi na našo lestvico največjih slovenskih podjetij v lasti podjetnikov.

Družinsko podjetje deluje v naslednji ožji postavi: trije sinovi direktorji, Simon za prodajo in marketing, Gregor za proizvodnjo in digitalizacijo ter Uroš za razvoj in proizvodnjo. Mama Marinka je prokuristka, ki skrbi za finance in za – vsakodnevno kosilo. Oče Boris pa je prokurist, ki veliko sodeluje pri dolgoročnih idejah in novih investicijah ter pomaga pri prodaji strojev. O tem, na katerih trgih so najmočnejši in na katere še želijo prodreti, se je z družino Mesec pogovarjal urednik revije Podjetna Slovenija Goran Novković.

Kje ste na trgu tradicionalno najmočnejši?

SIMON: V Sloveniji, Avstriji in na Slovaškem. To so bili tudi naši prvi močni trgi. Naš glavni trg je še vedno Evropa, slovenski trg pa je v zadnjih letih pridobil precej večji delež.

Res?

UROŠ: Za nekatere nove stroje smo se najprej morali dokazati po svetu. Nato smo lahko povečali tržni delež v Sloveniji. 😊

BORIS: Pred leti nam je Slovenija pomenila le od 3 do 5 odstotkov trga, zdaj pa že 15 odstotkov.

Ali to pomeni, da kmalu ne bomo več rekli, da gozdovi zaraščajo prostor v Sloveniji? 😊

BORIS: Preveč hlodov se iz Slovenije izvaža v Avstrijo oziroma tujino. Zdaj se je to nekoliko popravilo. Bil je že čas, da se v Sloveniji obdela več lesa, in tako je treba nadaljevati. Prav tako bi morali razviti in prodati še več končnih izdelkov iz lesa.

Kje ste v zadnjih letih najbolj zrasli?

SIMON: V Franciji in na Poljskem.

BORIS: Precej prodamo tudi v Nemčiji.

Kako je s trgi v čezmorskih državah?

SIMON: Trenutno izdelujemo velik projekt za Južno Ameriko. Imamo tudi projekte za Azijo, Afriko in Severno Ameriko, občasno pa tudi za zelo oddaljene kraje, na primer za Tahiti in Fidži.

Na katere trge pa želite prodreti bolj kot doslej?

BORIS: Radi bi povečali izvoz v ZDA, kjer smo prisotni že leta.

SIMON: Afrika je potencial, a tam se posli še vedno odvijajo počasi. Poslovno okolje je še zelo nestabilno. Mi tja največ prodajamo prek investitorjev zunaj Afrike.

Celotni intervju z družino Mesec si lahko preberete v februarski številki revije Podjetna Slovenija in TUKAJ:

  Sorodni prispevki

Pomakni se na vrh