Preberite tudi: Čiščenje in zaščita vrhunske kakovosti
Promocijsko besedilo
Ali poznate vse zelene trende?
Ponujamo 7 najpomembnejših trendov s področja samooskrbe. Ste denimo že slišali za nizkotemperaturno ogrevanje?
Ciklično prihaja do obdobij, ko se zavemo, da energija ni zgolj tržno blago, ampak je povezana tudi s strateškimi interesi našega okolja.
Če želimo stabilno poslovati v prihodnje, še posebej če smo energetsko intenzivno podjetje, je treba aktivno delovati na področjih, ki omogočajo nižanje rabe energije. Tudi s samooskrbo z energijo in uvajanjem obnovljivih virov energije,« izpostavlja Bogomil Kandus iz Enekoma, Inštituta za energijsko svetovanje. Trenutne negotove razmere lahko podjetja le spodbudijo k nadaljevanju začetih procesov v energetsko učinkovitost ter oskrbo z obnovljivimi viri energije.
Ne zanašajte se samo na zunanje izvajalce!
V večjih podjetjih so že izobrazili energetske menedžerje, ki skrbijo za upravljanje virov energije in iščejo ustreznejše rešitve. »To področje doživlja
zelo hiter razvoj. Zelo pomembno je, da se podjetje izobrazi in aktivira v tej smeri ter se loti dolgoročnega snovanja. Ni najbolje, če se pri strukturnih energetskih vprašanjih zanašamo zgolj na zunanje izvajalce. Potrebo po nadgradnjah sistemov upravljanja energije pri nas prinašajo tudi zahteve multinacionalnih družb,« opozarja Kandus. Svetuje izobraževanje zaposlenih na področju sistemov upravljanja energije. Večji porabniki energije se na primer lahko udeležijo strokovnega izobraževanja Evropski energetski menedžer – EUREM, ki ga izvaja Institut Jožef Stefan, izobraževanj s področja sistemov upravljanja energije, ki jih izvaja SIQ, in drugih.
Kateri so ta hip top zeleni trendi?
Elektrifikacija
»Pod elektrifikacijo je mišljeno, da se v strojih in opremi namesto fosilnih goriv uporablja električna energija,« pojasnjuje Goran Matešič, energetski menedžer v Luki Koper.
Preberite tudi: Zmanjšajte si stroške ravnanja z odpadki
Promocijsko besedilo
OVE – obnovljivi viri energije
Obnovljivi viri energije vključujejo vse vire energije, ki nam jih ponujajo naravni procesi, kot so sončno sevanje, veter, rečni vodni tok, fotosinteza, zemeljski toplotni tokovi in morski tokovi. V Sloveniji so glede na razmere za posameznike in podjetja najbolj zanimive sončne elektrarne
in toplotne črpalke, ki uporabljajo kombinacijo naštetih virov.
Vodikova tehnologija
Vodik je vse pomembnejši alternativni vir energije v cestnem prometu, saj je proizveden iz obnovljivih virov in z nizkimi emisijami. »Tehnologija je šele v razvoju, a so v določenih podjetjih že izvajali pilotne projekte v zvezi z vodikovimi tehnologijami (Petrol, Steklarna Hrastnik). Potrebnega pa bo še nekaj časa, da podjetja spoznajo prednosti in predvsem težave te tehnologije. Pred letom 2030 bo prehod na to tehnologijo precej zahteven, finančno in tehnično, « na ovire opozarja Matešič.
Opuščanje fosilnih goriv
Opuščati je torej treba nafto, premog, zemeljski plin, saj se lahko zgodi, da bodo s časom celo prepovedovani.
Industrija 4.0
»Ne zavedamo se vseh prednosti industrije 4.0, ki se v osnovi nanaša na trend avtomatizacije in prenosa podatkov v proizvodnih tehnologijah,
« meni Kandus. »Potrebna je tudi analiza obsega integriranih in nadgradnja analize energetskih podatkov. Podjetje potrebuje energetski informacijski sistem, ki omogoča obdelavo podatkov, skladno z najboljšimi razpoložljivimi tehnikami in z uporabo orodij umetne inteligence, tudi v realnem času. Zaradi vrste rešitev in možnosti obsega investicije mora podjetje vedeti, kaj potrebuje in katera orodja mu lahko pomagajo pri optimizaciji procesov. Prav vrednotenje rabe energije je ena od osnov za vrednotenje tehnoloških procesov,« dodaja.
Nizkotemperaturno ogrevanje
Ogrevanje industrijskih stavb zaradi majhne porabe energije pogosto zanemarimo, je pa zanimiv test stopnje energetske učinkovitosti organizacije. Pri nizkotemperaturnem ogrevanju gre za ogrevanje prostorov z nizko temperaturo grelnih teles. Razlika med temperaturo vira
energije in zrakom v prostoru je majhna, grelne površine pa so velike.
E-mobilnost
Gre za trend večje uporabe električnih vozil v podjetjih. Nekatera podjetja se odločijo za najem, druga za nakup vozila. Obe možnosti pa prinašata spodbude in prihranke na več področjih, o katerih izveste več v nadaljevanju.