Navdihujoči paralimpijski asi. Med njimi tudi podjetnik.
Medtem ko lokostrelka Živa Lavrinc navdušuje s svojo voljo in športnimi dosežki, Darko Đurić navdihuje in navdušuje s svojimi podjetniškimi podvigi po zelo uspešni karieri para-plavalca.
Na paralimpijskih igrah je tekmoval dvakrat. Leta 2013 osvojil dva naslova svetovnega prvaka, postal svetovni rekorder v disciplini 50 m delfin in osvojil srebro ter bron na Evropskem prvenstvu 2016. Leta 2011 je, še vedno kot aktiven športnik, začel z motivacijskimi govori.
»Takrat sem prvič dobil povabilo, da svojo zgodbo predstavim skupini mladih ljudi. Od takrat sem v povprečju imel deset nastopov na leto. Dejstvo, da sem zdaj temu začel posvečati še več energije in fokusa, je predvsem posledica odziva ljudi okoli mene. Če lahko z mojo izkušnjo vsaj malo spremenim pogled nekoga na življenje na bolje, potem je moj cilj dosežen,« pravi Darko Đurić.
Nikoli ni bil aktiven iskalec zaposlitve, ampak je vedno poskrbel za svoje lastno zaposlovanje. V preteklosti je bil tudi soustanovitelj in izvršni direktor start-up podjetja, ki je razvijalo digitalne rešitve za fizioterapijo.
Do zdaj je obiskal štiri celine in več kot 30 držav ter prevozi 35.000 km na leto. Ima še veliko načrtov za prihodnost: “Prihaja moja biografija. Če se bodo priložnosti razvijale v pravo smer, bom imel tudi mednarodne nastope.”
52 paralimpijskih medalj
Do sedaj so slovenski paralimpijci osvojili 52 medalj, od tega 14 zlatih. Največ zlatih medalj so osvojili v streljanju, plavanju, namiznem tenisu in atletiki, v katerih je Pavla Sitar osvojila prvo zlato medaljo v Heidelbergu v Nemčiji leta 1972.
Rekorderja s po šestimi medaljami sta atlet Franjo Izlakar in pokojni igralec sedeče odbojke in plavalec Jože Banfi. Prvo bronasto medaljo za Slovenijo na paralimpijskih igrah je osvojil Jože Okoren v metu diska leta 1972.
Najuspešnejši slovenski paralimpijci
Kdo so najuspešnejši slovenski paralimpijci doslej? Franjo Izlakar je eden izmed dveh najuspešnejših slovenskih paralimpijcev, ki je osvojil šest medalj v atletiki: tri zlata, dve srebrni in eno bronasto.
Leta 1992 je v Barceloni osvojil prvo zlato medaljo pod slovensko zastavo. Najprej je osvojil zlato v suvanju krogle in nato v metu diska. Postavil je svetovni rekord v suvanju krogle in paralimpijski rekord v metu diska.
Jože Banfi se je povsem slučajno začel ukvarjati z namiznim tenisom, sedečo odbojko in plavanjem. Na Paralimpijskih igrah je tekmoval kar šestkrat. V letih 1980 in 1984 je osvojil šest medalj: tri zlate, eno srebrno in dve bronasti. Pet jih je osvojil v plavanju, eno pa v sedeči odbojki s soigralci. Takrat so zlate medalje v plavanju pomenile tudi svetovne rekorde.
Jože Okoren je bil prvi slovenski paralimpijski medalist v Jugoslaviji, v metu diska (Heidelberg, 1972). Prav tako je osvojil srebrno medaljo v metu diska (Arnhem, 1980). Njegov rezultat je bil tudi več let evropski rekord.
Pavla Sitar je osvojila prvo paralimpijsko zlato medaljo v vožnji z invalidskim vozičkom (Heidelberg, 1972) za Slovenijo (še vedno tekmovanje pod jugoslovansko zastavo).
Mateja Pintar je osvojila dve paralimpijski medalji, zlato (Atene, 2004) in bronasto (Peking, 2008). Pogosto pravi, da je osvojitev zlate medalje izpolnitev sanj, in zelo ponosna je tudi na bron iz Pekinga.
Veselka Pevec je osvojila zlato medaljo v streljanju (Rio de Janeiro, 2016). Najbolje jo opisuje fraza “prišla, videla, zmagala”. Veselka je na strelišču pokazala svojo hladnokrvnost in mirnost.
Franc Komar je osvojil edino slovensko zimsko paralimpijsko medaljo, bronasto v moški alpski kombinaciji LW6/8 na Zimskih paralimpijskih igrah 1984 v Innsbrucku.
Rekorder in izjemen vodja ekipe
Franc Pinter je najuspešnejši slovenski para-atlet z največ paralimpijskimi nastopi, tekmoval je osemkrat. Osvojil je štiri medalje: tri srebrne (Atlanta, 1996; Sydney, 2000; Atene, 2000) in eno bronasto (Peking, 2008).
Polona Sladič je najuspešnejša vodja ekipe v para-streljanju, zaslužna za ohranjanje slovenskih para-atletov na impresivnem nizu uspehov.
Pod njenim vodstvom so osvojili devet paralimpijskih medalj na sedmih zaporednih igrah: od Atlante 1996 (Franc Pinter, drugo mesto), Sydney 2000 (Franc Pinter, drugo mesto), Atene 2004 (Franc Pinter, drugo mesto), Peking 2008 (Franc Pinter, tretje mesto), London 2012 (Franček Gorazd Tiršek, drugo mesto), Rio 2016 (Veselka Pevec, prvo mesto, in Franček Gorazd Tiršek, drugo mesto) in Tokio 2021 (Franček Gorazd Tiršek drugo in tretje mesto).
POSEBNA IZDAJA SLOVENIAN CHAMPIONS
o športnih in poslovnih slovenskih šampionih. Revija skrbno združuje največje slovenske športne in poslovne prvake v čast tako pomembnemu športnemu dogodku, kot so letošnje olimpijske igre v Parizu 2024. Izvodi bodo na voljo v Slovenski hiši v olimpijski vasi in tudi na vseh diplomastko-konzularnih predstavništvih Slovenije po svetu.
Sorodni prispevki