Iz posebne izdaje Največji podjetniki

Hočemo več podjetnic – kako jih lahko dobimo?

Seveda je prostor za podjetnice oziroma menedžerke tudi v največjih podjetjih. Vodilne položaje bodo zasedale tiste, ki bodo znale iti s tokom časa, prepoznavale velike globalne spremembe na področju gospodarstva in hkrati prevzemale odgovornost vodenja globalnih podjetij.

To poudarja Irena Moro, direktorica družbe Moro & Kunst, ki se ukvarja s trgovanjem z zlatom in ki se je na naši letošnji lestvici največjih slovenskih podjetij v lasti podjetnikov (na naslednjih straneh) med vsemi podjetnicami uvrstila najvišje, na 13. mesto:

»Mlajšim podjetnicam želim predati sporočilo, da morajo zaupati sebi in svojim sposobnostim, delovati v skupno dobro, spoštovati lojalno konkurenco, se obkrožiti s sodelavci, kjer vsak dan gradijo timsko okolje, jim biti mentorice, jih spodbujati pri izobrazbi, se med seboj posvetovati in s tem pridobivati nove rešitve, saj to omogoča hitro prilagajanje novim razmeram na trgu.«

Ker pri Podjetni Sloveniji upamo in verjamemo v svetlo prihodnost, smo prepričani, da bo čez desetletje podjetnic na najvišjih položajih in tudi kot lastnic podjetij več. Poiskali smo šest načinov, kako bi se to lahko zgodilo.
1. Spodbujanje podjetniškega izobraževanja med ženskami.

Raziskave kažejo, da je podjetniško okolje v Sloveniji še vedno izrazito neugodno, zato je povečanje ravni podjetniških znanj in veščin ključno za razvoj ženskega podjetništva. Z vključevanjem podjetniških vsebin v izobraževalni sistem, delavnicami in mentoricami bi lahko že zgodaj krepili zanimanje deklet za vodstvene vloge in podjetništvo.

2. Vzpostavitev podpornih mrež in mentorstva.

Povezovanje žensk v podjetniške mreže in zagotavljanje mentorstva lahko pripomoreta k večji zastopanosti žensk na vodilnih položajih in k njihovi odločitvi za podjetništvo. Ukrepi za povečanje števila žensk na vodilnih položajih vključujejo tudi spodbujanje ženskih mrež in mentorstva.

3. Uvedba politik za usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja.

Spodbujanje politik, ki omogočajo boljše ravnovesje med delom in družino, lahko poveča delež žensk na vodilnih položajih. Resolucija o nacionalnem programu za enake možnosti žensk in moških vključuje ukrepe za izboljšanje usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja.

4. Spodbujanje enakosti spolov v podjetniških politikah.

Vključevanje načel enakosti spolov v podjetniške in poslovne politike in prakse lahko pripomore k večji zastopanosti žensk na vodilnih položajih. Evropska komisija poudarja, da je na vodilnih položajih še vedno premalo žensk, zato so potrebni ukrepi za spodbujanje enakosti spolov.

5. Privabljanje žensk v tehnološke panoge.

Programi za povečanje zastopanosti žensk v hitro rastočih industrijah, kot so tehnologija, informacijske storitve in znanost, bi ženskam odprli več priložnosti za vodstvo v inovativnih sektorjih.

6. Vidnost in prepoznavnost uspešnih žensk.

Promocija zgodb o uspehu slovenskih podjetnic bi navdihnila druge ženske, da presežejo strahove in predsodke ter se odločijo za vodstvene položaje ali ustanovitev lastnega podjetja.

Celotni članek si lahko preberete v februarski številki revije Podjetna Slovenija.

  Sorodni prispevki

Pomakni se na vrh