Gradbeno dovoljenje v BiH v 6 dneh, pri nas pa …
Iskra danes z investicijami na Hrvaškem realizira več prihodkov kot v Sloveniji. To med drugim pomeni, da so za primer ladjedelnice izjemno hitro dobili koncesijo za upravljanje javnega dobrega, tj. morja in obmorskega pasu s pripadajočo infrastrukturo, dodaja Šešok. Pri tem misli na tedne, ne mesece: »Na gradbeno dovoljenje v Bosni in Hercegovini pa smo čakali šest dni.«
Upravni postopki pri nas? Matija Šešok pravi, da gradbenega dovoljenja še nikoli niso dobili v zakonsko določenem roku. Treba je upoštevati, da se mora pri investicijah vedno uskladiti veliko dejavnikov, če jih želimo uresničiti. Če ni ustrezne podpore, to pač ni mogoče, opozarja Šešok.
Poleg tega je Slovenija dodatno obdavčila delo in dvignila stopnjo davka od dobička. Oba ukrepa dodatno negativno vplivata na konkurenčnost Slovenije, poudarja Šešok.
Na razpisih, na katere se prijavljajo podjetja na Hrvaškem, je možno pridobiti sredstva za investicije s strani države v višini do 60 %, pravi direktor Roto podjetij Štefan Pavlinjek:
»Ob napovedanem projektu za dve ali tri leta se za vsako posamezno investicijo pridobi akontacija v višini 10 % vrednosti za začetno financiranje investicije. Po končanem projektu se tako povrne vrednosti investicije v višini 70 %. Vsaka naslednja investicija je financirana po istem postopku.
Podjetje pokrije investicijo v višini 30 % vrednosti, ki jo lahko financira iz lastnih sredstev ali najame kredit, do katerega zaradi strukture financiranja lažje dostopa.« To je zelo povezano s poslovnim okoljem, saj investicije ne predstavljajo velikih obremenitev tekočega poslovanja, dodaja Pavlinjek.
Še več o tujih neposrednih investicijah in tudi o tem, zakaj je Iskra že večja na Hrvaškem kot pri nas, pa si lahko preberete v februarski številki revije Podjetna Slovenija in TUKAJ:

Iskra je že večja na Hrvaškem kot v Sloveniji
Hrvatje nas prehitevajo pri TNI. Celo Iskra tam že ustvarja več prihodkov.
V Bosni 6 dni za gradbeno dovoljenje, pri nas še v zakonsko predpisanem roku ne.
Ocene slovenskega poslovnega okolja med tujimi investitorji se še slabšajo.
NOVA EVROPA
Sorodni prispevki