Podjetniki postajajo ptice selivke
Poleg eksotičnih destinacij, kot so Kanarski otoki in Zanzibar, je ob Bosni in Hercegovini najbolj vabljiva sosednja Hrvaška.
Na vprašanje, kakšni so pogoji poslovanja na Hrvaškem, nam je odgovorila davčna svetovalka iz družbe Unija Consulting Anja Premrn.
Samostojni podjetniki na Hrvaškem so poimenovani kot obrtniki. Ko govorimo o davku na dobiček, obrtnik ni dolžan plačati davka, če v prejšnjem davčnem obdobju ni dosegel skupnega prihodka, višjega od 995.421,06 evra, ali če izpolnjuje dva od naslednjih treh pogojev:
- v prejšnjem davčnem obdobju je dosegel dohodek, višji od 53.089,12 evra,
- ima dolgoročna sredstva v vrednosti več kot 265.445,62 evra,
- v prejšnjem davčnem obdobju je povprečno zaposloval več kot 15 delavcev.
Pavšalni obrtniki plačujejo pavšalni davek trimesečno, odvisno od davčnega razreda, v katerem so. Strošek mesečnih prispevkov za pavšalne obrtnike je fiksen in znaša 199,61 evra. Ta znesek je rezultat izračuna na podlagi povprečne bruto plače 1 v višini 1.367,18 evra, s koeficientom 0,40.
Načina obdavčitve normirancev, kot ga poznamo v Sloveniji, pa na Hrvaškem nimajo. Toliko za primerjavo s slovensko zakonodajo.
Kje je stalna poslovna enota?
Pozor. Če bi podjetnik, ki ima v Sloveniji normirani s. p., želel odpreti obrt na Hrvaškem, je treba pri ugotavljanju obdavčitve upoštevati, kje je stalna poslovna enota takega podjetnika. Če je to v Sloveniji, bo ta podjetnik davek doplačal tudi v Sloveniji.
Toda … »Že po zadnjih spremembah, vezanih na znižanje višine priznanih odhodkov za normirane s. p.-je, smo opazili porast zanimanja za poslovanje v tujini. Z novimi spremembami na tem področju pa pričakujemo, da bo tega še več,« napoveduje Anja Premrn.
Celotni članek si lahko preberete v najnovejši številki revije Podjetna Slovenija.
NOVA IZDAJA: O Janji Garnbret malo drugače. | NAROČILO REVIJE
Sorodni prispevki