Promocijsko besedilo

Koliko podjetij imajo naši podjetniki v tujini?

Lani smo ugotavljali, da je kar nekaj slovenskih podjetnikov, ki imajo v lasti velika podjetja, že pravih investitorskih mačkov.
Investirajo namreč v zelo različne panoge; ne le v tisto, ki jo najbolj poznajo. Spet drugi rastejo organsko.

To se najbolje vidi na lestvici največjih podjetniških skupin. Darko Martin Klarič s sinom Tilnom Klaričem in še nekaterimi solastniki na letošnji lestvici obvladuje 1. in 2. mesto. Na vrhu je Adventura Investments, tik pod njim pa še Bidigital. Aleksander Jereb je začel prevzemati Vipap Videm iz Krškega. To pomeni, da se nekatera podjetja iz tujih rok vračajo tudi v domače, a javnost tega praviloma ne opazi.

V javnosti namreč bolj odmeva, če tujci v Sloveniji prevzamejo slovensko podjetje. Kar ni nujno napačno; lahko je celo dobro. Slabo je nekaj drugega:
  • da v zadnjem času bolj poredko slišimo o investiciji kakšnega tujega investitorja v povsem novo podjetje v Sloveniji in
  • da imajo slovenski podjetniki že na desetine podjetij v tujini, kar sem opazil pri pregledu hčerinskih družb podjetniških skupin.
Glede na slednje je torej skrajni čas, da se na bolje spremeni slovensko poslovno okolje.

Doslej smo se namreč bali, da bodo slovenski podjetniki zaradi nasledstva bolj množično začeli prodajati svoja podjetja. To se na srečo ne dogaja – žal pa se dogaja nekaj drugega: množičneje so začeli kupovati podjetja ali graditi v tujini, ker domače poslovno okolje ni dovolj spodbudno.

Celotni članek si lahko preberete v februarski številki revije Podjetna Slovenija in TUKAJ:

Promocijsko besedilo

  Sorodni prispevki

Pomakni se na vrh