Preberite tudi: Je učinkovitost zaposlenih možno povečati z umetno inteligenco?
Promocijsko besedilo
KMALU NOVA IZDAJA
NAJVEČJI PODJETNIKI V SLOVENIJI
NAROČILO REVIJE
Izvoz: na kaj opozarjajo podjetniki
1. »Preveč držav, preveč interesov, preveč politike …«
Na ravni Evrope, s tem pa tudi Slovenije, so potrebne strukturne spremembe, pojasnjuje lastnik in izvršni direktor podjetja Iskra, Klemen Šešok:
Ne gre več za to, kaj lahko naredi posamezno podjetje; gre za usmeritev Evrope kot celote.
Avtomobilska industrija, ki je bila vodilna v Evropi, je na kolenih. Resnih obetov, da bi se to lahko obrnilo navzgor, ni. V Evropi namreč ni razvojnega načrta, kam želimo peljati industrijo. Preveč držav, preveč interesov, preveč politike, na škodo gospodarstva in navsezadnje tudi ljudi.«
2. »Kitajska s polno paro uvaja Made in China.«
Velika težava je tudi polarizacija sveta, ki se vse bolj deli na vzhodni in zahodni blok, ugotavlja soustanovitelj in največji lastnik podjetja Dewesoft Jure Knez:
Kitajska na primer s polno paro uvaja program ‘Made in China’, s katerim daje prednost domačim proizvajalcem, s tem pa si na drugi strani zapira možnosti v zahodnem svetu.«
Zelo boleče pa je tudi to, da Slovenija še ne dojema, kakšni časi nas čakajo, in še vedno pričakuje višanje prihodkov v državno blagajno, zaradi česar postajamo nekonkurenčni, dodaja Knez.
3. Kaj pa sposobnost soočanja podjetij s spremembami?
Direktorica podjetja Lotrič Metrology, Maja Brelih Lotrič opaža, da izrazito izgubljamo tudi konkurenčnost v primerjavi z drugimi razvitimi trgi zunaj EU:
Administrativna regulativa je eden izmed bolj konkretnih izzivov, ki bi jih na tem mestu izpostavila. Kot drugi izziv pa ocenjujem našo lastno sposobnost soočanja s spremembami.«
Pravzaprav lahko vplivamo le na drugo točko. Mi sami smo namreč odgovorni za to, da vpeljujemo poslovne modele, ki bodo odgovarjali na potrebe trga, nadaljuje Maja Brelih Lotrič: »Na tem mestu želim poudariti predvsem pomembnost razvoja kadrov, spodbujanje inovativnosti v podjetjih in odprtost za spremembe.«
Da ni jasne politike in da premalo sredstev namenjamo za razvoj, nove tehnologije in zeleni prehod, opozarja tudi Klemen Šešok:
Poleg tega pa so ljudje slabo angažirani, še posebej mladi. Spopadamo se tudi s slabo demografsko strukturo.«
Zdi se, da se na MGTŠ tega problema zavedajo. Odgovorili so nam, da nezanesljivost regulativnega in političnega okolja lahko zmanjšuje zaupanje vlagateljev in zavira dolgoročno načrtovanje podjetij, medtem ko zunanji politični pritiski in trgovinske napetosti otežujejo stabilnost mednarodnih dobavnih verig ter povpraševanje na ključnih izvoznih trgih. Pa tudi, da so za slovensko gospodarstvo v letu 2025 pomembne stabilne notranje politične razmere.
Nas pa vseeno zanima, kakšne ukrepe konkretno lahko pričakujemo, da se bo to dejansko zgodilo, saj je leto 2025 že zelo, zelo blizu; preblizu, da bi govorili samo o idejah.
Sorodni prispevki