Skoraj ni več netveganih trgov. Kje so potem priložnosti?
»To je zelo težko vprašanje. Ni več netveganih trgov. Z vidika poslovanja slovenskih podjetij je to v prvi vrsti notranji evropski trg in trgi, s katerimi ima EU sklenjene prostotrgovinske sporazume, na primer članice Efte, Japonska, Kanada in Nova Zelandija. To so države, ki so stabilne in ne pomenijo geopolitičnih tveganj. Pomembne so tudi države kandidatke za vstop v EU, ki so naši tradicionalni trgi.
EU intenzivira proces sklepanja in ratifikacije sporazuma z državami Mercosurja, torej z latinskoameriškimi državami, ki sicer nosijo nekatera tveganja. V Indiji je veliko priložnosti, vendar je to zelo zahteven in tudi tvegan trg. V igri je tudi modernizacija sporazuma s Švico.
Ni dobro odmisliti niti Afrike in azijskih držav. A treba je spremljati dogajanja in izpostavljenost na teh trgih ter upoštevati tudi dejstvo, da so trgi med seboj povezani.«
Preberite tudi
Iz posebnih izdaj

Korakanje v finančno samostojnost: odlašajte z nakupi
Se sliši malce smešno? Zadeva dejansko deluje. Odlog zadovoljstva ni odrekanje radostim, temveč zavestna odločitev,

2. tir in posodobitev železnic ne bosta dovolj!
Direktor Združenja za promet pri Gospodarski zbornici Slovenije Robert Sever ugotavlja, da je slovenska logistika s svojimi kapacitetami in zaradi

Eksplozija Gorenja v lasti Kitajcev
Gorenje je z več kot tremi milijardami evrov izvoza preseglo vse druge savinjske izvoznike skupaj. Zakaj izstopa Žalec, kako visoko

»V učni program bi poleg digitalnih veščin morali vključiti digitalno etiko.«
Zakaj so investitorji zmedeni? Kako naj podjetja vpeljujejo umetno inteligenco? Kaj meni o digitalizacijski etiki, digitalizacijski džungli in digitalizacijski birokraciji?