»Moja najboljša odločitev? Da sem pustil redno službo.«
»Da sem pustil redno zaposlitev in odprl svojo prvo firmo. Brez strank, brez vsega. Prej sem bil zaposlen v dveh podjetjih. V prvem podjetju sem bil najprej programer in kasneje vodja razvoja programske opreme, v drugem pa vodja svetovalnih projektov za področje poslovne inteligence.«
Ampak podjetniška pot ni vedno lahka in ima kar nekaj ovir. Kaj ga v Sloveniji pri poslovanju najbolj ovira? Lapajne pravi:
»Davčna zakonodaja v Sloveniji zaostaja. Na žalost ne omogoča oblik, ki jih danes potrebuje sodobno IT-podjetje, da bi lahko konkuriralo ponudbi tujih podjetij. Sploh takšno, ki raste. Tu mislim predvsem na davčno zakonodajo glede solastništva zaposlenih.
Druga ovira je birokracija. Grozljivo je, kakšni so postopki, če bi denimo želeli v Slovenijo pripeljati tujega investitorja. Koliko časa in truda je potrebno, da se izpelje takšen projekt! «
Kakšna bo Zebra BI leta 2030?
»Delovala bo predvsem na osnovi umetne inteligence. Vizualizacija bo še vedno podobna, a način ponudbe uporabnikom bo precej drugačen. Predstavljam si ga kot nekakšne avtomatizirane časopise za podjetja, kjer naš produkt v realnem času avtomatsko piše zgodbe iz podatkov, ki jih podjetje ima.
To bo prilagojeno vsakemu uporabniku posebej. Vodja prodaje bo na primer prišel v službo in preprosto imel na voljo svoj dnevni, tedenski ali mesečni novičnik, prav tako vsi drugi zaposleni, prilagojeno njihovi funkciji v podjetju.«
Ali to pomeni, da se bo pri predpripravi treba še bolj posvetiti vsebini vsakega podjetja?
»Absolutno. Umetna inteligenca se lahko prilagaja in se nauči razumeti razlike v panogi določenega podjetja in vlogah posameznega uporabnika. Če lahko to nekako modeliramo, potem je umetna inteligenca vsekakor prava tehnologija. V fazi modulacije bo temu treba posvetiti več časa.«
Sorodni prispevki