Kje tudi Hrvaška že prehiteva Slovenijo?
»V Sloveniji je to res zelo majhen trg. Hrvaška je medtem naredila pomembne premike, zato je smiselno, da EIF ali celotna skupina EIB pomaga zapolniti to vrzel. Takšno financiranje je pomembno tudi za digitalni in zeleni prehod.
To daje alternativo bančnemu sektorju. Če namreč pogledate, kako se slovenska podjetja financirajo (to je iz naše ankete EIBIS – European Investment Bank Investment Survey), večinoma začnejo rasti z zadržanimi dobički. Ostalo je po večini bančno financiranje; drugačnih virov financiranja je malo.
Kot ekonomist bi vsekakor dejal, da je v Sloveniji močan izziv strukture financiranja.«
Že ob objavi naše lanske lestvice TOP 500 MSP smo ugotavljali, da je v Sloveniji prišlo do zelo velikega preboja podjetij s področij trajnostnosti in digitalizacije. Letošnja lestvica, ki smo jo objavili poleti, ta trend potrjuje. Kaj se takšnim podjetjem obeta, posredno ali neposredno, pri financiranju zelenega prehoda ali elektrifikacije?, sprašuje urednik revije Podjetna Slovenija Goran Novković:
»Mi ponujamo financiranje prek skladov tveganega kapitala, zasebnega kapitala in zasebnih kreditnih skladov, ki jih podpirajo EIF in njegovi partnerji. Poleg tega so na voljo garancije za majhna in srednja podjetja, ki jih zagotavljamo prek naših finančnih posrednikov (na primer prek razvojnih ali komercialnih bank). Zaradi tega so obrestne mere pri naših partnerjev nižje, ročnosti pa praviloma daljše. Omenil pa sem že, da zagotavljamo tudi svetovalno pomoč.
V podporo rasti podjetja imamo na voljo finančni produkt, ki se v angleščini imenuje »venture debt« (tvegani dolg). Za to obliko financiranja so primerna predvsem podjetja, ki razvijajo nove tehnologije, še nimajo močne bilance stanja in zato potrebujejo obliko financiranja, ki je po naravi nekje med lastniškim in dolžniškim virom financiranja.
Če gre za izrazito tehnološka podjetja, priporočam, da si ogledajo European Innovation Council Accelerator (EIC Pospeševalnik). To je program v okviru programa Obzorje Evropa, ki ga financira Evropska komisija, EIB pa v njem sodeluje. Program podpira MSP in zagonska podjetja. Izbrana in upravičena podjetja lahko prejmejo nepovratna sredstva v višini do 2,5 milijona evrov ali kombinirano financiranje v obliki nepovratnih sredstev v kombinaciji s kapitalsko naložbo v višini od 500.000 evrov do 15 milijonov evrov, če se tako odločijo. Po skrbnem pregledu se kapitalska naložba zagotovi prek sklada EIC, kjer je EIB investicijski svetovalec. Nekaj slovenskih podjetij je bilo pri kandidaturi za ta sredstva že uspešnih.
Skupina EIB pa ta hip ponuja tudi možnosti financiranja podjetij, ki delujejo v specifičnih sektorjih, denimo v obrambni industriji ali trajnostnem kmetijstvu. V Sloveniji sem se že pogovarjal s takšnimi podjetji, za katera, po pravici povedano, nisem niti vedel, da obstajajo.«
Sorodni prispevki