Kje lahko prihranijo slovenska podjetja?
Pri energetski učinkovitosti je kljub vsemu še vedno zelo veliko možnih prihrankov. Po anketi EIBIS so bili visoki stroški za energijo namreč drugi največji izziv v slovenskih podjetjih. Največji izziv pa seveda ostajajo znanja in veščine zaposlenih. To pa je sicer glavni problem v celotni regiji.«
Tako je povedal dr. Simon Savšek, vodja predstavništva Skupine Evropske investicijske banke (EIB) v Sloveniji, v intervjuju za revijo Podjetna Slovenija.
In koliko in kako EIB sodeluje z malimi in srednjimi podjetji? Savšek odgovarja:
»Odvisno od velikosti investicije ločimo med neposrednim in posrednim financiranjem. Praviloma financiramo do 50 odstotkov investicijskih potreb projekta.
Pri naših naložbah nad 20 milijonov evrov navadno zagotovimo neposredno posojilno financiranje. Vendar ni nujno, da gre za posamezen projekt, temveč je to lahko naložbeni načrt (CAPEX ali raziskave in razvoj) v naslednjih nekaj letih.
Pri posrednem posojilnem financiranju, ki ga izvajamo prek kreditnih linij, sodelujemo prek razvojnih bank, kot so SID banka, Slovenski podjetniški sklad, Regionalni razvojni sklad ali komercialne banke. Pri tem v pogodbi natančno opredelimo, kaj zahtevamo glede poročanja oziroma kaj lahko posredniki financirajo z našim denarjem; na primer, kolikšen je delež zelenih projektov ali kolikšen delež gre za digitalizacijo. Skratka, opredeljeni so tudi postopki glede poročanja, da je vse v skladu z našimi zahtevami.
Če se vrnemo še na EIF, ta zagotavlja financiranje v celoti posredno, bodisi z jamstvi bankam za portfelje posojil MSP bodisi z naložbami v sklade tveganega kapitala, zasebnega kapitala, zasebnih kreditov in v infrastrukturne sklade.
Če pogledate naše ugotovitve prek anket EIBIS, zelo veliko slovenskih podjetij zeleni prehod vidi kot tveganje. Veliko več, kot je povprečje v EU. In tukaj vidim izziv za podjetja v prihodnjih letih – kako tveganja spremeniti v priložnosti. Vendar hkrati opažamo, da se naša podjetja kljub vsemu čedalje bolj zavedajo pomena zelenega prehoda. V zadnjih šestih letih so slovenska podjetja po indikatorjih EIBIS na tem področju zelo napredovala.«
NOVEMBRSKA IZDAJA: SVET 2.0 | NAROČILO REVIJE
Sorodni prispevki