Analitiki pri Deutsche Bank in UBS nenavadno navdušeni nad Evropo
- Nejc Apšner
- 29 decembra, 2025
- Trendi
- Foto: stock.adobe.com
Njihov argument? Evropske delnice so poceni. Sramotno poceni v primerjavi z ameriškimi. So kot tista hiša v slabši soseski, ki jo kupite samo zato, ker stane tretjino cene vile na Beverly Hillsu, čeprav veste, da streha pušča.
Deutsche Bank stavi na Nemčijo – da, tisto Nemčijo, ki je bila zadnja leta ekonomski bolnik Evrope. Verjamejo, da se bo speči velikan zbudil, podprt s fiskalnimi spodbudami. To je sicer spodbuden optimizem, a zanašati se na nemško birokracijo, da bo hitro rešila gospodarstvo, je poteza za pogumne, piše kolumnist Nejc Apšner v decembrski Podjetni Sloveniji.
Vendar obstaja kavelj, in ta kavelj se imenuje evro
Morgan Stanley napoveduje, da bo evro v prvi polovici leta 2026 rasel proti 1,23 USD, nato pa padel. Goldman Sachs pa evro vidi celo pri 1,25 USD. Zakaj je to problem? Ker močan evro ubija evropske izvoznike. Če francoski multinacionalni koncern in največjo luksuzno skupino na svetu, Moët Hennessy Louis Vuitton (LVMH), roda torbico na Kitajskem, bo zanjo dobil manj evrov. Goldman zato ostaja previden s ciljem le 580 točk. Zanje je Evropa vrednostna past – videti je poceni, a vas ujame v stagnacijo.
Kljub temu obstajajo svetle točke
Bančni sektor, ki končno ne posluje več z negativnimi obrestnimi merami, je nenadoma postal stroj za denar. In seveda – obrambna industrija. Delnicam nič ne koristi tako zelo kot malce geopolitične napetosti in – koncept strateške avtonomije. Če želite zaslužiti v Evropi leta 2026, kupujte tiste, ki izdelujejo tanke ali pa posojajo denar tistim, ki tanke kupujejo.
Celotni članek si lahko preberete v zadnji številki revije Podjetna Slovenija.
Preberite tudi
Iz posebnih izdaj

Slovenci varčujemo noro! 5 mrd nam je požrla inflacija.
Varčevanje je nujno in pomembno. Vendar ne bo dovolj, če boste s prihranki želeli tudi

Trgovinsko premirje med EU & ZDA. Z neznankami!
Groženj s trgovinsko vojno je očitno konec. Dobili smo namreč carinski dogovor med EU in ZDA. Ta prinaša 15 %

5 najnovejših oblik kibernetskih napadov
Kibernetski napadi že dolgo niso več sporočila v polomljeni slovenščini in milijoni, ki jih neznanec želi nakazati na vaš račun.

Zaradi česa, kar počne država, se tako zelo dražijo stanovanja?
Iztok Polanič je aktivni lastnik in aktivni upravljalec skupine Pomgrad, manjšinski lastnik in aktiven upravljalec v skupini Panvita oziroma Bosqar,