PAMETNE REŠITVE ZA LOGISTIČNE PODVIGE
Poiskali smo 8 trendov v logistiki, ki narekujejo uspešnejšo prihodnost. Logistika se je v zadnjih letih močno spremenila. Kako slediti spremembam?
Podražitve na vseh področjih so po žepih udarile tudi podjetja v logistiki. V podjetju StoringCargo največje podražitve beležijo pri cenah skladiščnih storitev. Te so se povišale za dobrih 20 odstotkov. »Toda ker platforma StoringCargo deluje po načelu ekonomije delitve, kot denimo Airbnb, so se s podražitvami spopadli nekoliko lažje,« pravi ustanovitelj platforme David Benedik.
Stroški v nebo
V podjetju Unitransport so trenutno največji izziv visoke cene prevozov in tudi pomanjkanje oziroma velika zasedenost tovornih vozil – kamionov, ladij in letal. V transportu, s katerim se prav tako ukvarjajo, so jih najbolj udarile cene, ki so poletele v nebo. »Gorivo je dražje za 19 odstotkov, rabljeni kamioni za 10 odstotkov, AdBlue celo za neverjetnih 420 odstotkov. Poleg tega se je dobava novih kamionov podaljšala za 12 mesecev in več,« našteva Mitja Matjaš, vodja logistike pri Unitransport, in dodaja: »Naši celotni stroški so se dvignili za 22 odstotkov, breme podražitve pa so prevzele stranke.« Podražitve logisti občutijo tudi na drugih področjih. Za podjetje RCM so poleg višjih stroškov storitev njihovih podizvajalcev, denimo avtoprevoznikov, ladjarjev in pristanišč, izziv tudi podražitve gradbenih materialov in skladiščne tehnike. »Zaključujemo namreč dva pomembna investicijska projekta: izgradnjo lastnega carinskega skladišča z vso pripadajočo infrastrukturo in izgradnjo nove upravne stavbe,« pojasnjuje Dejan Sušnik, generalni direktor podjetja RCM. Težave jim povzročajo še zastoji v logističnih verigah in zapiranje luk po svetu. Zanje so se stroški na letni ravni povečali celo za 30 odstotkov. V prihodnjem letu pa pričakujejo podražitve, povezane z dvigom cen energentov.
»Industrija logistike in dobavne verige se je v zadnjih letih bistveno spremenila,« opozarja Dejan Sušnik. Nove tehnologije in računalniško podprti poslovni pristopi so postali pomembnejši kot kadarkoli prej.
8 trendov v logiStiki
Toda vsi ti izzivi so lažje premostljivi, ker je logistika v zadnjih letih znatno napredovala. Če se to ne bi zgodilo, bi zdajšnje aktualne težave povzročile zelo hude težave. A na srečo ni tako. »Industrija logistike in dobavne verige se je v zadnjih letih bistveno spremenila,« opozarja Dejan Sušnik. Nove tehnologije in računalniško podprti poslovni pristopi so postali pomembnejši kot kadarkoli prej. »Logistika je hrbtenica vsakega gospodarstva, in ko si svet opomore od pandemije, se pojavljajo potrebe po izrednih praksah, da bi držali korak z izzivi,« dodaja Sušnik. Predstavljamo 8 trendov, ki jih narekuje turbulentno okolje v branži:
Robotizacija, avtonomna vozila in napredne tehnologije
Na področju skladiščenja so v ospredju predvsem robotske rešitve, izpostavlja Dejan Sušnik: »V tujini so roboti začeli prevzemati dejavnosti zbiranja, premikanja in organiziranja paketov. Vse bližje smo uporabi avtonomnih tovornih vozil.« Konkretno to v skladišču pomeni več robotov, pa tudi tako imenovanih ‘cobotov’, pravi David Benedik: »To so roboti, ki delujejo sočasno s človekom, njihov namen pa je zmanjšanje števila napak ter večja hitrost in učinkovitost dela.« Pomembno vlogo v logistiki prav tako igra umetna inteligenca, dodaja Sušnik: »Ta se vključuje v nadzor robotskega vedenja in optimizacije z naprednimi izračuni, kot je iskanje najboljše poti ali napovedovanje morebitnih napak.«
Vse večja potreba se pojavlja tudi po skladiščih, ki za stranko uredijo vse od sprejema blaga, skladiščenja, označevanja in pakiranja do odpošiljanja, nadaljuje David Benedik …
Konsolidacija zbirnika
»Blago v skladišče prihaja iz različnih virov, potem pa ga združijo v eno večjo pošiljko (zbirnik). Ta je odpremljena in dostavljena na končno lokacijo,« postopek opisuje David Benedik. »Konsolidacija je v tujini že ustaljena praksa, ki počasi prihaja tudi k nam.«
Avtomatizacija skladiščenja – ioT
Gre za še en korak k avtomatizaciji skladiščenja, pojasnjuje Benedik: »IoT omogoča povezovanje različne opreme v skladišču (roboti, droni, palete, inventar …) v eno samo enoto. Ta deluje brezhibno ter omogoča lažje in učinkovitejše delovanje skladišča.«
Pametna skladišča ali 3PL
Vse večja potreba se pojavlja tudi po skladiščih, ki za stranko uredijo vse od sprejema blaga, skladiščenja, označevanja in pakiranja do odpošiljanja, nadaljuje David Benedik: »Nekaj takih skladišč v Sloveniji že obstaja, tudi na naši platformi StoringCargo, a pričakujemo eksponentno rast takih ponudnikov.«
Vedno več podjetij se zaveda pomena gradnje dolgoročnega sodelovanja z zaupanja vrednimi ponudniki logističnih storitev …
Digitalna transformacija
»Uporaba sistema za vodenje zalog skrajša čas in pot skladiščnih manipulacij, zmanjša število napak in olajša delo v skladišču,« izpostavlja Benedik.
Rešitve na področju dostav
Spletno nakupovanje je prevzelo svet. To je logističnim podjetjem prineslo številne izzive, saj se je nujna poceni in hitra dostava dramatično povečala.
Boljši odnosi z dobavitelji
Do nedavnega upravljanje odnosov z dobavitelji ni bilo razširjeno. Vendar se vedno več podjetij zaveda pomena gradnje dolgoročnega sodelovanja z zaupanja vrednimi ponudniki logističnih storitev, poudarja Dejan Sušnik: »Podjetja se zavedajo, da tovrstno sodelovanje zmanjšuje tveganja v kriznih situacijah.«
Trajnostne rešitve in zelena logistika
Vse več logističnih podjetij sprejema okolju prijazne rešitve in zelene tehnologije za doseganje ravnovesja med finančno rastjo in varstvom okolja.