Povečano tveganje tudi v Sloveniji

V večini panog v Sloveniji je stopnja tveganja visoka, so analizirali v kreditni zavarovalnici terjatev Acredia.

Stanje je slabo, ocenjujejo. Čeprav nobena panoga ni uvrščena med zelo tvegane, je raziskava v večini zaznala povišano tveganje. Le šest panog je izpostavljenih srednje visoki ravni tveganja, niti za eno pa ni bilo zabeleženo nizko tveganje.

Med panogami, ki vzbujajo skrb, so avtomobilska, kmetijsko-živilska in strojna panoga.

»Domača avtomobilska industrija se spopada predvsem z vedno nižjo dobičkonosnostjo, rastočo cenovno konkurenco in geopolitičnimi napetostmi s Kitajsko, strojno panogo pa pestita pomanjkanje novih naročil in spremenljive cene surovin,« je povedal  Michael Kolb, član uprave v zavarovalnici Acredia.

Po drugi strani se kmetijsko-živilska panoga sooča s posledicami podnebnih sprememb. Dodaten dejavnik predstavljajo visoki stroški energije, potrebne za predelavo in pakiranje, ki zmanjšujejo marže.

Druge panoge, v katerih je bilo zabeleženo višje tveganje, so gradbeništvo, farmacija, elektronika, transport, tekstil, papir, kovine in gospodinjska oprema.

Kemična panoga, trgovina, transportna oprema, storitve programske opreme ter računalništvo in energetika so panoge, ki jih je Acredia v svoji oceni tveganja ocenila kot zmerno tvegane.

Kreditna zavarovalnica je sicer izpeljala oceno tveganj v osemnajstih panogah v 66 državah po vsem svetu glede na njihovo raven tveganja. Globalna gospodarska rast v prvi polovici leta 2024 se je sicer res ustalila. Se pa proizvodna podjetja še naprej spopadajo s polnimi zalogami in upadanjem povpraševanja.

  Sorodni prispevki

Pomakni se na vrh