Zakaj je dobro, da imajo podjetniki več možnost za prodajo podjetij?

Kaj bo imel podjetnik od sklada za nasledstvo?, je vprašal urednik revije Podjetna Slovenija Goran Novković Simona Savška, vodjo predstavništva Skupine Evropske investicijske banke (EIB) v Sloveniji. In kaj odgovarja?
V prvi vrsti bo imel boljše možnosti izstopa iz podjetja. Trenutno so te relativno omejene, kar opažamo tudi v drugih državah iz regije. Podjetniki pogosto ne vedo, kaj narediti. Podjetje, ki nima dobrega naslednika, lahko celo propade ali pa ga lastniki prodajajo po nekih zasebnih krogih za neoptimalno ceno.

S partnerji v Sloveniji bomo pomagali pri vzpostavitvi novih skladov zasebnega kapitala, ki jih bodo upravljale zasebne, neodvisne ekipe. Te bodo takšna podjetja lahko odkupile, kar bo podjetnikom olajšalo izstop.

Pomemben namen takšnih odkupov je tudi zagotoviti, da bo podjetje strokovno vodeno in da bo lahko še naprej širilo svoje poslovanje.«

Ali gre v Sloveniji bolj za to, da podjetniki nimajo dovolj možnosti za izstop, ali bolj za to, da sploh ne vedo, kakšne možnosti vse obstajajo?

Veliko jih še ne ve, katere možnosti obstajajo, pravi Savšek: »Predvsem v Sloveniji, kjer so podjetja še toliko manjša in je nasledstvo velik izziv. Imamo tudi kar nekaj podjetij, ki so že zrasla, žal pa imajo omejene možnosti za nasledstvo. Podjetje bi lahko prodali na trgu, zato je ta tržni moment zelo pomemben.«

Gre za klasična nasledstva. Je to primerljivo s skladom, ki je kupil NKBM, jo finančno konsolidiral in nato prodal?

Na sklad za nasledstvo je treba gledati malo drugače, opozarja Savšek: »Trg je kot vedno presek ponudbe in povpraševanja. Ko greš na trg, je pomembno, da imaš več možnosti. Če podjetniki te možnosti sploh nimajo, je bolj verjetno, da bodo nekatera med takšnimi podjetji propadla.

Tovrsten sklad je torej treba videti kot še neko dodatno možnost, ki jo ima podjetnik, da svoje podjetje lahko proda po najboljši možnosti v danem trenutku. Ker imajo podjetniki več možnosti, je tudi iztržena cena lahko višja. Investitorji v sklade za nasledstvo so ponavadi namenski skladi, podjetja, ki se z nasledstvom ukvarjajo profesionalno, in širši nabor investitorjev, tudi zasebniki.«

V Podjetni Sloveniji smo na začetku leta objavili, da je že skoraj tretjina od 600 največjih podjetij v državi v lasti podjetnikov. Je zaradi izziva nasledstva to za Slovenijo tveganje ali priložnost?

Naj na tem mestu najprej čestitam uspešnim slovenskim podjetnikom, pravi Savšek: »Če boste vprašali njih, bodo verjetno odgovorili, da je to le druga plat istega kovanca. Po eni strani je to vsekakor priložnost, ker bomo v državi dobili dodaten instrument, kako takšno podjetje kakovostno tržno ovrednotiti in prodati. Po drugi strani pa bo lahko nastalo več podjetij, ker bo razumevanje, kako takšna podjetja prodati, boljše. V vsakem tveganju je nekaj priložnosti, in ne obratno.«

Celotni s Simonom Savškom si lahko preberete v zadnji številki revije Podjetna Slovenija.

  Sorodni prispevki

Pomakni se na vrh