Ohlaja se zanimanje za IT-kadre!

7 kadrovskih in plačnih scenarijev v letu 2023

»Na kadrovskem in plačnem področju nas v prihodnjem letu, tako kot tudi na vseh drugih področjih, čakajo spremembe. Leto 2023 zna biti dokaj specifično,« pravi Mirjam Kmetič iz podjetja Manpower: »Zdi se, da trenutno vsi kolektivno zadržujemo dih in čakamo, kaj se bo zgodilo v gospodarstvu, kaj bo s cenami dobrin in torej tudi z zaposlitvami v prihodnje.«

Poglejmo 7 ključnih pričakovanih scenarijev na področju kadrov in plač.

Zaposlovanje za krajši čas določajo delavci

Trend je zaposlovanje za čedalje krajši čas, pravi Aljoša Domijan, direktor podjetja Gambit trade: »Nosilci tega trenda so zaposleni, ki vse pogosteje menjajo službe, čeprav imajo raje pogodbe za nedoločen čas.« 

Si pa hitreje premislijo in odločajo tudi za obdobja brez zaposlitve, če imajo v življenju druge prioritete, opaža Domijan. Podjetja se bodo morala temu prilagoditi s stalnim iskanjem novih sodelavcev in iskati nove poti, kako jih privabiti, najverjetneje prek družbenih omrežij, svetuje.

Trend je tudi zaposlovanje za krajši delovni čas, pri čemer zaposleni pričakujejo enako ali višjo plačo, še ugotavlja Domijan.

Prihaja čas zelenih poklicev

Vsako leto smo priča tudi novim poklicem. Zadnjih nekaj let jih je bilo največ povezanih z digitalizacijo procesov, avtomatizacijo, digitalnim marketingom in kibernetsko varnostjo, navaja Mirjam Kmetič iz podjetja Manpower:

»Najbrž bo kmalu nastopil tudi čas za tako imenovane zelene poklice, torej poklice, ki so usmerjeni v trajnostno ravnanje, pri katerih je poraba energije manjša in se s svojim delovanjem prilagajajo podnebnim spremembam.«

Dodaja, da se takšni poklici že pojavljajo, a bolj kot pri nas v tujini, predvsem na Danskem.

Cena strokovnjakov še bližje ceni na Zahodu

Na splošno v zadnjih letih opažamo konsistentno višanje plačah pri kadru, ki ga delodajalci težje pridobijo in zadržijo, pravi Mirjam Kmetič: »Pričakujemo, da se bo tovrstni trend nadaljeval tudi v prihodnosti.«

Tudi povprečne plače bodo višje, saj bodo zagotovo sledile inflaciji, napoveduje Domijan: »V Sloveniji lahko pričakujemo, da bo treba strokovnjake plačevati še bolje in se še bolj približati plačam v najuspešnejših državah EU.«

Administrativna dela ugašajo

Vse manj je dela pri administraciji in manj zahtevnih pisarniških opravil, čeprav ta trend v Sloveniji, ki je še vedno premalo informatizirana, ni tako opazen, pravi Domijan.

Gradnja kulture podjetij in povezanosti

Z zadnjo zdravstveno krizo so mnoga podjetja spoznala, kako pomembno je graditi močno kulturo in povezanost ljudi, pravi Laura Smrekar iz kadrovskega podjetja Competo: »Le zadovoljni in zavzeti zaposleni lahko učinkovito soustvarjajo zgodbo podjetja.«

Primanjkljaj delavcev in tehničnega kadra

V zadnjih dveh letih so se podjetja spoprijemala z velikimi izzivi pri pridobivanju kadrov z različnih področij, pravi Laura Smrekar: »Deficitarnost kadrov je tako rekoč preplavila tudi naš trg dela.« Dobre kadre je zelo težko dobiti in tudi zadržati. Tako bo tudi v prihodnje. »Kronično nam primanjkuje različnih kadrov s področja IT, zdravstva in nege ter strokovno-tehničnih in digitalnih strokovnjakov,« izpostavlja Smrekarjeva.

V zadnjem času se sicer nekoliko ohlaja povpraševanje po IT-profilih in nabavnikih, medtem ko povpraševanje po tehničnih profilih ter delavcih v proizvodnji, skladišču in v trgovini še narašča, opaža Mirjam Kmetič.

V ospredju iskanje prek LinkedIna …

V ospredju bo neposredno iskanje prek LinkedIna, iskanje na podlagi priporočil ter ob pomoči zunanjih iskalcev, napoveduje Laura Smrekar: »Pri privabljanju in iskanju novih sodelavcev se podjetja vse bolj zavedajo pomena močne znamke delodajalca. Ocenjujemo, da bo vlaganje v znamko delodajalca ostalo ena od ključnih prioritet delodajalcev v naslednjih letih.«

Bo brezposelnost rasla ali ne?

Aljoša Domijan ne pričakuje rasti brezposelnosti: »Po eni strani zato, ker je Slovenija premalo informatizirana in podjetja ter tudi javna uprava za rutinska dela še vedno potrebujejo preveč ljudi.«

Tudi v tem segmentu je zaznati pomanjkanje, zato bo treba po Domijanovem mnenju odpreti več delovnih mest za tujce. Nobenega dvoma pa ni, da imamo predvsem premalo strokovnjakov z različnimi stopnjami izobrazbe. »Preprosto manjka ljudi s specifičnimi znanji in spretnostmi, ki lahko samostojno in kreativno opravljajo svoje delo,« je kritičen Domijan. Pomanjkanje kadrov po njegovih besedah postaja največja ovira za hitrejšo gospodarsko rast.

Tudi Laura Smrekar ne pričakuje večjega vala odpuščanj: »Tudi ta kriza bo enkrat minila. Verjamem, da bomo podjetja zato danes naredila vse, kar je v naši moči, da zadržimo zaposlene in ohranimo njihova delovna mesta.«

Pričakujemo lahko tudi ukrepe države, predvsem tiste, ki so se izkazali za zelo učinkovite v času kovida, meni Laura Smrekar: »Predvidevamo, da bodo nekatera podjetja sicer krčila svoje vrste, vendar pa vala odpuščanj ne bo. Res je, da gospodarske razmere in napovedi niso najbolj rožnate, a s proaktivnim pristopom, sodelovanjem in ne nazadnje tudi optimizmom lahko vsi deležniki v tej smeri naredimo veliko. Slovenija to potrebuje in verjamem, da smo lahko kos mnogim izzivom.« Zagotovo bodo najbolj na udaru energetsko intenzivne panoge, s tem pa tudi tiste, ki so z njimi tesno povezane, opozarja Smrekarjeva.     

Povpraševanje po kadrih je kljub trenutnemu stanju še vedno višje od ponudbe na trgu dela. Tako je pri iskanju primernih kandidatov potrebna velika mera iznajdljivosti, hitrosti v kadrovskih postopkih ter aktivno prizadevanje za izgradnjo in ohranjanje ugleda dobrega delodajalca, poudarja tudi Mirjam Kmetič.

Pričakuje, da bo brezposelnost v 2023 najbrž nekoliko narasla. Po drugi strani pa bo – zaradi demografske slike in neskladja povpraševanja po specifičnih znanjih s ponudbo na trgu dela – primanjkljaj kadrov zelo verjetno ostal velik izziv za podjetja tudi naslednje leto.

Pomakni se na vrh