Nina Dremelj: »Še vedno je premalo startupov podjetnic.«

Nina Dremelj, predsednica Poslovnih angelov
Podjetnice ne iščete delovnih mest. Ve jih ustvarjate. Koliko delovnih mest ste ustvarili vi? Je bilo kakšno še posebej zanimivo?

V zadnjih desetih letih, ob upoštevanju vseh naložb, zagotovo čez 300. Tako kot z investicijo multipliciraš vrednost, multipliciraš tudi ekipe. Izpostavim lahko vsa startup podjetja. Ta pri zaposlovanju delajo čudeže in so mega inovativna.

Kako bi lahko spodbudili Slovenke, da bi se raje odločale za podjetništvo?

Slovenke smo premalo vizionarke. Rek »kar bo, pa bo« slišim vse prevečkrat. Tovrstno mišljenje omogoča preživetje, ne pa uresničitve življenjskega sloga, ki si ga želite. Ženske nismo zapostavljene. Vse prevečkrat si same »izborimo« zapostavljene vloge. Z znanjem in izkušnjami ter veščinami lahko vsaka doseže bistveno več, kot si danes misli ali upa.

V naši reviji redno objavljamo lestvice najuspešnejših podjetnikov po finančnih rezultatih. Zakaj je na teh lestvicah tako malo Slovenk? Kdaj se bo to spremenilo in kaj bi morali storiti?

Te lestvice odražajo tudi uspeh žensk, saj je za vsakim uspešnim moškim tudi uspešna ženska. Imamo veliko uspešnih žensk, le da moramo v nasprotju z moškimi to pri njih posebej poudarjati. To se bo spremenilo, če se bo spremenilo mišljenje v glavah podjetnic. Treba je stopiti iz sence, se boriti in si izboriti.

Katere tri prednostne ukrepe bi morala izpeljati Slovenija, da bi postala bolj podjetna in razvojna?

Birokracija je ubijalec ekonomske rasti: poenostavitev procesov, predvsem za tujce. Izobraževanje: vpeljava podjetniških znanj že v osnovni šoli kot obvezni predmet. Potrebna pa je tudi bistveno večja prepoznavnost našega razvojnega znanja zunaj Slovenije.

V zadnjih desetih letih sem, ob upoštevanju vseh naložb, ustvarila več kot 300 delovnih mest.

Kdo je vaš največji vzor? Zakaj?

Moj največji vzor so ljudje, ki jih cenim in mi sledijo na moji poslovni poti. To so tisti pravi mentorji, ki te poslušajo, komentirajo in ti vsake toliko pokažejo tudi sliko, ki je morda ne želiš videti – je pa nujno, da jo vidiš. To so tako imenovani stabilizatorji, ki te nevede ženejo naprej.

Med poslovnimi angeli imate pregled nad »podmladkom« 😊. Kakšne so razmere v startupih? Ali bo kmalu bistveno več mladih podjetnic, ki se bodo prebile med najuspešnejše podjetnike?

Slovenija je brbotajoč startup ekosistem, ki ima vse na enem mestu: od inkubatorjev do tehnoloških parkov. Vsi ti močno delujejo z roko v roki in za startupe ustvarjajo odlično osnovo za skok na različne mednarodne trge. Nedavno poročilo Dearooma* kaže, da so zagonska podjetja v srednji in vzhodni Evropi odporna. So najučinkovitejši ustvarjalci vrednosti v Evropi.

Slovenski web3 startupi dosegajo 427 milijonov evrov vrednosti. Smo drugi največji za Estonijo z 1,3 milijarde evrov. Kot eno od nastajajočih vozlišč je bila omenjena tudi Ljubljana, kjer so vesolje pretresali Salesqueze, Quantifly, Birdbuddy, Juicy Marbles, Leanpay, Grashka in drugi. V Ljubljani je več kot 600 startupov, kar predstavlja vrednost podjetij v vrednosti 2,1 milijarde evrov. Leta 2022 so zbrali 71 milijonov evrov investicij.

Startupi so aktivno zaposlovali. Na vsak zbrani milijon evrov investicij so ustvarili več kot 50 delovnih mest. Še vedno pa imamo premalo startup podjetnic ali soustanoviteljic. Vzrok se skriva v njihovi skromnosti in premajhni želji, da bi uspele.

Pod okriljem poslovnih angelov in Evropskega združenja poslovnih angelov (EBAN) smo zato podprli manifest, katerega cilj je do leta 2023 v svetu vlagateljev zagotoviti vsaj 30 odstotkov vlagateljic. Tudi to bo spodbudilo nastanek več novih podjetij, ki jih bodo vodile ženske.

  Sorodni prispevki

Pomakni se na vrh